Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i zachowaniem?

Mam 24lata.Jestem w dwuletnim zwiazku.Moj problem jest dosc irytujacy, gdyz chodzi o to, ze gdy kloce sie z chlopakiem nagle wpada we mnie chamska osoba i zaczynam krzyczec,drzec sie a co najgorsze rzucac brzydkimi epitetami w strone chlopaka w nadmiarze tych emocji, pozniej oczywiscie zaluje tego.Na codzien jestem ulozona, spokojna,optymistka. Jak mialam 6 lat rodzice rozwiedli sie,ciezko to przezylam i pozniej caly czas bylam smutna,dusilam w sobie te emocje.Teraz mam cudownego chlopaka i niechcegostracicprzezmojezachowanie

Dzień dobry,

nie ma niestety prostej recepty na Pani trudności. Może się Pani jednak zgłosić na psychoterapię i wspólnie z terapeutą przyjrzeć się temu, co Pani przeżywa, gdy dochodzi do kłótni z chłopakiem. Pani intuicja, że złość w czasie kłótni z chłopakiem wiąże się z tym, co przeżywała Pani w związku z rozwodem rodziców, może być tu słuszna.

Do psychoterapeuty może się Pani zgłosić prywatnie lub w ramach NFZ (wówczas potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego ewentualnie psychiatry).

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Na podstawie tak krótkiego opisu ciężko jest stwierdzić co jest przyczyną doświadczanego przez Panią problemu. Fakt, że obawia się Pani straty chłopaka pozwala jednak założyć pewne hipotezy. Prawdopodobnie zachowanie, którym krzywdzi Pani chłopaka ma podłoże w lęku, że może od Pani odejść, a wtedy zostanie Pani porzucona jak jedno z rodziców. Możliwe, że krzycząc i obrażając swojego partnera próbuje Pani jego cierpliwość, sprawdza Pani jego wytrzymałość by upewnić się, czy nie zostawi Pani nawet wtedy, gdy będzie Pani wobec niego nieprzyjemna i agresywna. Jest wiele możliwych wytłumaczeń przejawianego przez Panią zachowania, dla tego zachęcam by skorzystała Pani z pomocy psychoterapeuty. Dopiero po dokładniejszym zapoznaniu się z problemem, przy wsparciu specjalisty będzie miała Pani szansę dogłębnie zbadać ten temat, doszukać się przyczyn niechcianego zachowania, odnaleźć możliwe rozwiązanie problemu i wprowadzić je w życie. Pani samoświadomość i chęć wprowadzenia zmian są czymś bardzo pozytywnym i pozwalają zakładać, że uda się Pani przezwyciężyć doświadczane trudności.
Na ten moment mogę jedynie zasugerować Pani, by zawsze gdy czuje Pani żal do siebie, lub wydaje się Pani, że mogła Pani skrzywdzić swojego partnera niech powie mu to Pani. To co napisała Pani na koniec wiadomości- że nie chce go Pani stracić, i że żałuje Pani swojego zachowania.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam, ma Pani cudownego chłopaka i nie chce go stracić. Ma Pani problem z kontrolą w sytuacji kłótni z nim. Ma Pani świadomość że Pani reakcja jest zbyt silna, podnosi Pani głos, obraża partnera. To już pierwszy krok do zmiany i odzyskania kontroli. Proszę skorzystać z pomocy psychologicznej, porozmawiać dłużej o Pani sytuacji. Pozdrawiam serdecznie