Jak radzić sobie z zachowaniem syna, który na wszystko reaguje płaczem?

Witam. Synek 3latka, reaguje zloscia i placzem na sytacje: -tata wyjmie do niego cos z lodowki to placz, ze nie mama, - idziemy i ja wlacze swiatlo to placz ze on chcial, - rozkaxuje gdzie zapatkiwac auto, - np chce cos dopakiwac do wsluzki to nie daje i placze i krzyczy... Nie wiem jak radzic sobie z takimi zachowaniami?

Witam,
3-letnie dziecko zaczyna już odkrywać cały świat emocji, które próbuje kontrolować i wchodzi w etap szukania własnej drogi, umiejętności wyboru i kształtowania świata wokół niego. Warto zatem z mężem ustalić dziedziny, w których pozwolicie dziecku na decydowanie i samodzielne działanie. Zatem może poprosić, żeby syn włączył światło w pomieszczeniu, sam siebie ubrał albo zdecydował który z dwóch wybranych przez rodzica deserów chce zjeść czy którą z dwóch wybranych przez rodzica koszulek chce założyć. Oczywiście, nie można dziecku pozwolić na wszystko. Czytelne określenie dziecku granic tego, na co może sobie pozwolić, o czym może teraz decydować albo co robić samodzielnie i konsekwencja w przestrzeganiu tych granic pomoże dziecku z jednej strony poczuć się bezpiecznie, ale z drugiej da poczucie wpływu na rzeczywistość. Konsekwentne nakłanianie go do respektowania zakazów i wyjaśnianie mu ich sensu, wreszcie dawanie wsparcia w trudnościach, daje mu sposobność lepszego radzenia sobie z własną frustracją, szczególnie w sytuacjach, gdy własne pragnienia muszą pozostać niezaspokojone. W ten sposób syn nauczy się powoli kontroli emocji,co stanowi stanowi podstawę późniejszej gotowości do ponoszenia pewnych wyrzeczeń i uwzględniania woli innych osób, również wtedy, gdy jest ona w konflikcie z naszą własną wolą. I proszę pamiętać, że dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i niezależne, co z jednej strony jest wyzwaniem,ale z drugiej strony może być wspaniałą przygodą we wspólnym poznawaniu świata. Pozdrawiam serdecznie i życzę cierpliwości.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Synek bada granice i wie, że płacz czy krzyk to zapewne sposób na to by szło wszystko tak jak on chce. Trzeba konsekwencji i cierpliwości. Dobrze jest by wiedział co go czeka: teraz tata naszykuje śniadanie i wyjmie jedzenie. Można dać wybór: co zjesz? tosta czy bułkę? Mówić i tłumaczyć ale czasem tez zignorować gdy synek chce coś wymusić.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu