Jak radzić sobie ze strachem przed wyjściem na ulicę?

Witam ok miesiąca temu pisałam że jestem osobą niepełnosprawną i boję się chodzić po ulicy byłam u psycholog kazała mi się zreaksować czyli słuchać muzyki wychodzić z domu z koleżankami i brać tabletki na uspokojenie zauważyłam że gdy wychodzę z siostrą tego lęku praktycznie nie ma pojawia sporadycznie gdy idzie dalej ode mnie odczuwam lek lecz idę najgorzej jest gdy przechodzę przez ulicę przejdę ale naprawdę z wielkim strachem sama poza podwórko bym nie wyszła co to może być i co mam robić?

Często w radzeniu sobie z zaburzeniami lękowymi jedna wizyta u psychologa czy kilka prób nie wystarcza. Konieczna jest długotrwała praca nad sobą, oswajaniem lęku, jego objawów, a przede wszystkim jego emocjonalnych przyczyn. Można działać samemu, można także skorzystać z psychoterapii. Jest to możliwe także nieodpłatnie, czyli w ramach kontraktu z NFZ. Psychoterapia świadczona jest np w Poradniach Zdrowia Psychicznego lub NZOZach posiadających kontrakt z NFZ. Warto jednak pamiętać, że na psychoterapie refundowana konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza psychiatrę lub lekarza rodzinnego.

Witam Panią
Objawy, które Pan opisuje są charakterystyczne
dla agorafobii.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji
Człowiek dotknięty agorafobią stale doświadcza
obezwładniającego lęku m.in. przed
przemieszczaniem się i w związku z tym
nieustannie przeżywa katusze.
Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie tego typu
sytuacji napełnia ogromnym lękiem.
Wszechogarniający lęk nie tylko dezorganizuje
życie ale też przynosi poczucie niepewności
i zagubienia, oraz hamuje aktywność społeczną
i utrudnia normalne funkcjonowanie
w społeczeństwie.
Agorafobia może doprowadzić do izolacji społecznej.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia
lękowe, agorafobię należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, proszę dalej korzystać z pomocy psychologicznej i psychoterapii. Praca nad zmianą zachowań wymaga dłuższej pracy. Z opisu wynika że przy siostrze czuje się Pni pewniej, bezpieczniej. Proszę się zastanowić w czym siostra jest pomocna, jakie różnice Pani dostrzega. Przesyłam link do placówek NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Pozdrawiam serdecznie