Jak radzić sobie ze złym humorem dziecka?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie córki. Córka ma 9 lat (kończy w lipcu) , mam problem z dotarciem do niej. Jestem z żoną po rozwodzie i oboje mamy już partnerów. 6 dni u mnie 8 dni u mamy. Od kilku tygodni gdy córka jest u nas jest strasznie osowiała, cicha, zamknięta w sobie. Nie krzyczę na córkę nie straszę karami itp. Nie wiem jak jest u mamy ale wiem że są kary w mojej ocenie bezzasadne (zabieranie telefonu za to że córka woli iść na świetlice niż siedzieć samej w domu przed szkołą - tak to moja córka widzi). Już praktycznie na siłę wysyłamy córkę na podwórko żeby bawiła się z innymi dziećmi ... ale podobno jak próbuje się zakolegować z dziewczynami to te je odrzucają ciągle i nie chcą się bawić. Ostatnio córka strasznie chciała żebym przyniósł jej plastikowe klocki do zabawy i faktycznie nimi się bawi. Nie wiem co się dzieje , tak jakby się trochę uwsteczniała. Pytana co się dzieje , czy ma jakieś problemy ... wymyśla odpowiedzi na poczekaniu który wydarzyły się np. tego samego dnia albo dzień wcześniej a kiepski humor ma np. od 4 dni. Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi. Pozdrawiam

Witam,
Sytuacja rozwodu jest dla dzieci bardzo trudną emocjonalnie sytuacją, nawet gdy świat dorosłych już się ułożył i rodzice założyli nowe rodziny, to dla dziecka doszło do rozpadu jego rodziny, którą zna. Również "życie na dwa domy" może być dla dziecka bardzo trudne.
Bardzo zachęcam Pana abyście wraz z byłą żoną, skorzystali z pomocy psychologa dziecięcego. Dobrze, że jest Pan tak czujny na nastroje dziecka. Może to być chwilowy spadek nastroju, ale to Pan zna swoje dziecko i wie jak bardzo się zmienia, stąd zachęcam do umożliwienia córce przejścia przez ten szczególny czas, który nie zaburzy jej funkcjonowania emocjonalnego.
Psycholog dziecięcy zna odpowiednie sposoby "docierania" do dzieci, metody pracy z nimi, które pomagają im przejść przez sytuację rozwodu rodziców, spadku nastroju czy odrzucenia przez rówieśników. Sposoby dotarcia to sedna problemu, gdyż może się okazać, że jest coś o czym córka nie mówi a co może ujawnić się dopiero w gabinecie psychologa.

Proszę porozmawiać z byłą żoną, dla dobra córki.
Wspólnie musicie wypracować jednolity system jej wychowywania i wspierania.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam,
zalecana jest konsultacja w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, w celu poobserwowania zachowania dziecka i wdrożenie właściwej pomocy.
Pozdrawiam serdecznie