Jak rozwiązać problemy w związku młodych ludzi?

Witam. Jestem juz z chłopakiem prawie dwa lata ale wydaje mi sie ze przestał sie starać i poniekąd nie szanuje mnie. Gdy proszę go żebyśmy czegoś nie robili na osobności np. Nie zapraszali znajomych do naszego mieszkania, to oczywiście sie zgadza po czym w towarzystwie zaczyna wszystkich spraszać, dopiero pytając sie przy wszystkich (oczywiście wszyscy znajomi słuchają), czy mi to nie przeszkadza bo kazałam mu tego nie robic. Wychodzę w tedy na potwora a jestem np. zmęczona po uczelni. W tym momencie wyjechał na tydzień za granice, i chyba z 4 razy pisałam mu ze za nim tęsknie, po czym on odpisywał ze akurat musi lecieć cos zjeść ale mnie kocha. Nie chce sie juz przed nim płaszczyć i nie wiem czy nie zakończyć na chwile tego związku, tylko nie wiem czy dam radę i czy to dobry pomysł. Proszę o radę bo jestem w rozsypce.

Witam. Z tego, co Pani pisze wyobrażam sobie, że obecna sytuacja musi być dla Pani niezwykle męcząca. Decyzja o pozostaniu w związku lub jego zakończeniu jest często niezwyklee trudna do podjęcia. Z czasem partnerzy w naturalny sposób przyzwyczajają się do swojej obecności i ciężko jest im wyobrazić sobie, że mogą również funkcjonować w pojedynkę, pomimo, że prawdopodobnie żyli w taki sposób przez większość swojego życia. Sytuacji, w której w obecnym związku nie może Pani realizować swoich potrzeb oraz czuje się nieszanowana, jest jak najbardziej ważną informacją, która może poprowadzić Panią do podjęcia zmiany. Zmiany w obrębie swojego związku, lub zakończenia tej relacji. Jeśli jest Pani przekonana o chęci zakończenia obecnego związku i potrzebuje Pani wzmocnienia tej decyzji, polecałbym skontaktowanie się z psychoterapeutą, z którym wspólnie będzie Pani mogła na spokojnie przyjrzeć się tej kerstiii. Kontakt wirutalny ma swoje ogranicenia i uważam, że spotkanie twarzą w twarz z psychologiem lub terapeutą lepiej odpowie Pani potrzebom. Zadaniem psychoterapeuty nie jest jednak udzielanie rad, a umożliwienie Pani spojrzenie na daną sytuację z różnych perpektyw i odnalezienie w sobie decyzji, którą chciałaby Pani podjać. Poprzez proces terapeutyczny będzie Pani mogła również odnaleźć w sobie akceptację, siłę i wsparcie dla samej siebie.
Pozdrawiam serdecznie.

Witam serdecznie,

Widać wyraźnie, że to, co obecnie dzieje się w Pani życiu ma duży wpływ na Pani funkcjonowanie. Rozumiem, że partner jest dla Pani bardzo ważny, ale jego obecne zachowanie Panią niepokoi. Zaczęła się nawet Pani zastanawiać czy nie zakończyć tej relacji na obecną chwilę, jednakże powstrzymuje Panią obawa, że nie da sobie Pani rady z rozłąką. Towarzyszą Pani silne emocje, które uniemożliwiają jakikolwiek ruch.
To, co jest ważne to komunikacja pomiędzy partnerami. Gorąco zachęcam do porozmawiania z chłopakiem szczerze na temat swoich spostrzeżeń, obaw, potrzeb i uczuć. Warto zaznaczyć w rozmowie jak czuje się Pani w momencie, gdy podczas rozmowy sam na sam mówi jedną rzecz, natomiast przy znajomych coś odwrotnego, co dodatkowo sprawia, że zostaje Pani postawiona w złym świetle. To jest silnie stresujące i zniechęcające i nie ma w tym nic dziwnego. Ma Pani prawo by czuć się zagubiona, zdezorientowana i ma Pani prawo, żeby było Pani przykro z powodu zachowania partnera. Dlatego warto dogadać się wspólnie odnośnie tego, czego od siebie oczekujecie.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA