Witam Panią,
Zastanawia się Pani nad tym, czy zakończyć związek z chłopakiem. Jest to bardzo trudna i ważna decyzja, ponieważ kontynuacja związku wiązałaby się również z zawarciem związku małżeńskiego. Cała sytuacja w której się Pani znalazła oraz trudności z podjęciem tej ważnej decyzji powodują, że jest Pani nerwowa i przybita.
Osiem lat związku oraz wspólne dziecko mogą skłaniać Panią do podjęcia decyzji, by pozostać z partnerem oraz wziąć z nim ślub. Z drugiej strony natomiast wspomina Pani o zdradzie, o nadużywaniu alkoholu przez partnera, kłótniach. Wyczuwam, że nie wierzy Pani w obietnice chłopaka iż zmieni swoje zachowanie. Być może już kiedyś to Pani obiecywał i niestety nie dotrzymał słowa. Warto byłoby spróbować nakłonić partnera do podjęcia leczenia problemu alkoholowego. Wtedy możliwa byłaby również psychoterapia Państwa jako pary. Jednak jeśli Pani się to nie uda to warto, aby podejmując decyzję o kontynuacji związku pamiętała Pani, że bardzo często osoby uzależnione składają obietnice, że przestaną pić, jednak nie dotrzymują ich. Taka sytuacja może trwać w nieskończoność. Warto również, żeby pomyślała Pani o swoich potrzebach, zastanowiła się, czego tak naprawdę pani potrzebuje czy ten partner zaspokaja Pani potrzeby, czy chce Pani walczyć o ten związek. Kiedy mamy problem z podjęciem decyzji dobrze jest również wyobrazić sobie jak będzie wyglądać nasze życie za 5, 10, 15 i więcej lat, kiedy podejmiemy decyzje na "tak" a jak jeśli zdecydujemy inaczej. Wtedy należy odpowiedzieć sobie na pytanie, która wizja życia jest bliższa naszym pragnieniom i da nam więcej szczęścia.
Zachęcam do dokładnego rozważenia wszystkich za i przeciw każdej z możliwych decyzji biorąc pod uwagę swoje potrzeby i pragnienia a także dobro córki.
Pozdrawiam,
Monika Wysota
Zdecydowanie proszę nie robić sobie drugiego dziecka, dopóki on nie przestanie na stałe pić, gdyż jest to prosty sposób na zwiększenie dramatu Państwa sytuacji. Proszę się zastanowić jaką wartość mają obietnice nie poparte czynami?
Mam wrażenie, że potrzebuje Pani pomocy i zmiany. Spotkanie z psychologiem (może tez być online, są gabinety, które tak funkcjonują, a to znaczne ułatwienie dla osób mieszkających za granicą) byłby dobrym pomysłem, szczególnie, że trudności i kryzys, jaki Pani przeżywa, zaczynają dawać objawy lękowe.
Witam, sprawa wygląda bardzo poważnie. Proszę zgłosić się na wizytę do psychologa lub psychoterapeuty. Sprawy relacji w związkach są z reguły zbyt skomplikowane, aby można było coś doradzić przez internet. Wskazane może okazać się podjęcie psychoterapii lub terapii dla osób współuzależnionych. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nadużywanie alkoholu przez partnera – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Relacja partnera z matką a konflikty w związku – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak radzić sobie ze zdradą w związku? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Nadużywanie alkoholu - jak pomóc chorej osobie? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Odrzucenie partnera po zdradzie – odpowiada Mgr Edyta Kołodziej-Szmid
- Rutyna w związku i myśli o zdradzie – odpowiada Mgr Beata Szymik
- Zdrada w związku a planowanie ślubu – odpowiada Lek. Szymon Suwała
- Jak sobie pomóc po zdradzie partnera? – odpowiada Mgr Łukasz Majchrzak
- Nadużywanie alkoholu przez narzeczonego – odpowiada mgr Jakub Pyka
- Konflikty w związku po zdradzie partnera – odpowiada Mgr Krystyna Kozłowska
artykuły
10 zaskakujących sposobów, żeby zajść w ciążę
Czy ciąża bez stosunku jest możliwa? Większość pow
Jak pomóc alkoholikowi?
To pytanie zadaje sobie niejeden członek rodziny a
Koronawirus: Bezpłatne porady psychologiczne NFZ. Przetestowaliśmy, jak to działa
W związku z pandemią koronawirusa oraz gwałtownym