Jak schudnąć, gdy przebywa się poza domem?

Jak schudnąć 25 kg? Jestem kobietą mam 22 lata ważę 80 kg, wzrost 158 cm, niestety nie mam zbyt dużo czasu, bo ciągle jestem na uczelni i poza domem.

Witam. Schudnięcie będzie wymagało od Pani większego zaangażowania w planowanie posiłków. Rano obowiązkowo 1 śniadanie. Warto zabierać ze sobą na uczelnie 2 śniadanie (np jogurt, kefir, czy serek wiejski), obiad (sałatka np. ryż+kurczak dotowany+warzywa, ryż+brokuł+pierś z indyka, sałatka z ciecierzycy z papryką i pomidorem, ale sałatki z łyżką oliwy z oliwek nie majonezem.Sałatki nie muszą być skomplikowane, wystarczy 3-4 składniki . Wiele innych przepisów na sałatki można znaleźć np. na internecie). A także jeśli jest potrzeba to i podwieczorek (owoc -jabłko, pomarańcza, 3-4 mandarynki). Na uczelni też musi Pani coś jeść, dzięki temu, że zabierze Pani ze sobą posiłek uniknie się kupowania byle czego - kalorycznych przekąsek, stołowania się w okolicznych knajpkach i jedzenia często też kalorycznych posiłków (bo smażone potrawy najszybciej się przyrządza). Przez to, że będzie Pani jadła cały dzień (co 3-4 godz) kaloryczność będzie równomiernie rozłożona w ciągu dnia uniknie się tego, że wraca Pani do domu "głodna jak wilk" i zjada wszystko co popadnie, byle tylko zaspokoić głód. Wtedy nie kontrolujemy tego co i ile zjedliśmy, wieczorem przemiana materii zwalnia, ostatni posiłek nie ma kiedy się strawić i to są najczęściej te zbędne kilogramy, z którymi musimy potem walczyć. Na początku może być trudno, ale po jakimś czasie wprawi się Pani i sama stwierdzi, że ma i tak więcej czasu.
Pracowałam kiedyś z dziewczyna, która do pracy zabierała 1, 2 śniadanie, obiad i często podwieczorek (bo nie wracała prosto do domu). Koleżanki się śmiały, że w kółko je (co 3-4 godz), ale minka zrzedła gdy dziewczyna schudła 10 kg (była podobnego wzrostu jak Pani, więc wizualnie te 10kg było bardzo widoczne), dalej "dużo" je, a jest najszczuplejsza. Dzięki temu, że miała wyliczona kaloryczność i była ona równomiernie rozłożona w ciągu dnia - -nie chodziła głodna, nie jadła byle czego i chudła. Dodatkowo po czasie stwierdziła, że ma czas na wszystko: ma zaplanowany i ugotowany posiłek, chodzi do pracy, ma posprzątane w domu, ma czas spotkać się z koleżanką i jest szczupła. Więc proponuje eksperyment na miesiąc też zrobić podobnie - planować posiłki i zabierać je ze sobą, jeść regularnie + aktywność fizyczna i schudnie Pani na pewno. Życzę powodzenia;-)

Przede wszystkim należy tak zaplanowac rozkład posiłków w ciągu dnia, żeby jeśc regularnie, co około 3 godziny. Wtedy organizm jest w stanie spalac wszystko co Pani spożywa na bieżąco. Ważne jest, by zabierała Pani ze sobą posiłki i przekąski, np. kanapke, sałatke, owoce, jogurt itp. Jeżeli bedzie Pani korzystała z gotowych zakupionych produktów i potraw to cieżko bedzie kontrolowac ilośc spożywanych kalorii.

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Szanowna Pani,
Proszę udać się do dietetyka, który pomoże Pani w doborze potraw i pór dnia w których należy je przyjmować. Dopiero po przeprowadzeniu wywiadu żywieniowego mogę zalecić Pani konkretne produkty. 25kg to dość sporo - dlatego warto skontaktować się ze specjalistą.

Witam, zachowanie prawidłowego sposobu żywienia gdy mało czasu spędzamy w domu jest trudne, ale nie niemożliwe. Przede wszystkim proszę regularnie spożywać posiłki i w miarę możliwości przygotowywać rano przed wyjściem z domu jedzenie na cały dzień- to pozwoli uniknąć jedzenia w ciągu dnia czegoś na co nie ma się ochoty i nie jest racjonalne, zdrowe czy niskokaloryczne.Niestety nasz wybór jedzenia gdy się spieszy, nie mamy czasu lub gdy jesteśmy głodni nie zawsze jest prawidłowy.