Jak się prawidłowo odżywiać, żeby przy chorobie Hashimoto przestać tyć?

Może wyda się Pani to dziwne, że pisze do Pani lekarz. Mam już 64 lata i nie chodzi mi oto, żeby być "laską" tylko, żeby poprawić swoje samopoczucie. Od 2 lat leczę się z powodu choroby Hashimoto i nietolerancji glukozy leczonej dietą. Przed 2laty ważyłam między 55-58 kg i wszystko było OK. Potem, mimo że nie zmieniałam sposobu życia i odżywiania, zaczął się powolny przyrost wagi. A przez ostatnie 1/2 roku przybyło około 10 kg !!!! przy 158 cm wzrostu.

Od lat nie jadam słodyczy, bo nie lubię, nie jem ciastek, lodów, nie słodzę niczego, nie podjadam między posiłkami. Unikam produktów z wysokim indeksem glikemicznym. Staram się jeść o tych samych porach, a waga rośnie. Mój endokrynolog nie widzi problemu i twierdzi, że tak ma być. Mnie trudno się z tym pogodzić, ponieważ nie wytrzymują tego kolana i kręgosłup i czuję się fatalnie, a chciałabym jeszcze trochę popracować. W 1997 roku przeszłam operację usunięcia wielopoziomowej dyskopatii i między szyjnymi dlatego dbałam o to, żeby nie tyć.

Rano najczęściej zjadam 1 kromeczkę chleba fitness tylko z masłem, lub musli z sokiem grejpfrutowym. Do pracy biorę sok wielowarzywny - 1 szklankę i 1 jabłko. Około 13-14-tej obiad jednodaniowy. Najczęściej pieczone w folii mięso lub duszone bez sosu i do tego warzywa gotowane na parze, pomidor, surowy ogórek, czy tarta marchew. Między 17-18 -kolacja-2 kromeczki żytniego chleba chrupkiego z rybą lub, wędliną z indyka i jajko. I chyba coś w tej mojej diecie musi być nie tak skoro cały czas tyję. Nosiłam rozmiar 38-40, a teraz 42-44 !!!! Bardzo proszę jeśli to możliwe pomóc mi zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, co robię nie tak! Z góry dziękuję za poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Rzeczywiście, Pani sytuacja jest dość niepokojąca. Wybiera Pani zdrowe produkty i techniki kulinarne. Nie podała Pani dokładnych gramatur wszystkich składników, ale "na oko" stwierdzam, że kaloryczność Pani jadłospisu jest bardzo niska, w granicach 1000 kcal. Może w tym właśnie tkwi problem. Nie dostarcza Pani organizmowi wystarczająco dużo energii oraz niezbędnych składników mineralnych i witamin dlatego przeszedł on "w tryb oszczędzania i gromadzenia".

Inną przyczyną przybierania na wadze może być niewłaściwa dawka tyroksyny. U wielu pacjentów zwiększa się ją z czasem. Ale o tym może zadecydować jedynie endokrynolog, na podstawie badań. Może warto również zwiększyć aktywność fizyczną, skoro chce Pani pozostać jak najdłużej w formie? Najlepiej by zestaw ćwiczeń dobrał Pani specjalista.

Pozdrawiam.

Przy Hashimoto odpowiednia dieta jest niezwykle istotna! Może nie jest łatwa, ale za to możliwa do zrealizowania. Wystarczy wyeliminować laktozę, gluten oraz warzywa psiankowate, a efekt będzie zdumiewający. W razie pytań zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl