Jak się z tego wyrwać?

Witam, mam 21 lat i jestem studentką III roku na ASP. Od przeszło 4 lat nie mogę znieść siebie i swoich myśli. Powtarzają się u mnie stany, w których nie potrafię przestać płakać przez kilka dni (płaczę i wiem, że to głupie), walę głową o ścianę (żeby przestać myśleć), nienawidzę siebie i innych (bez powodu), wybucham nieuzasadnioną agresją (czepiam się innych o najbanalniejsze rzeczy), parę razy cięłam się nożem (bez wielkich efektów), często myślę o samobójstwie (ale nie mam na to odwagi). W takich okresach nie jestem w stanie podjąć żadnego działania, jestem ciągle senna albo się obżeram. Ukrywam to przed ludźmi - większość zdaje się uważa mnie za zaradną, zdolną i oddaną innym (proszą mnie o rady i oczekują pomocy, podczas gdy ja najchętniej bym się utopiła, żeby tylko się z żadnym człowiekiem nie spotkać). Każdy mój krok to wysiłek. Co dzień przed zaśnięciem modlę się, żeby się jutro już nie obudzić. Interesuje mnie mnóstwo rzeczy, zachwycam się wszystkim, ale i tak wiem, że to nie ma znaczenia. Często towarzyszą mi skrajne emocje (z pośrednich to tylko nuda, więc albo się cieszę, albo płaczę i wściekam, albo się nudzę). Najchętniej bym nic nie robiła. Mam dość udawania, myśl o kolejnych zadaniach wywołuje we mnie panikę. Dziwne jest tylko to, że zawsze na sam koniec jakoś udaje mi się to wszystko ogarnąć. Potem to mija i myślę, że już nie wróci (ale wraca). Nie wiem, co to znaczy, ale nie chcę, żeby się to powtarzało, nie mam siły już z tym walczyć.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Zdecydowanie powinnaś umówić się na spotkanie z psychologiem. Zaburzenia, których doświadczasz leczy się poprzez psychoterapię, do której podjęcia serdecznie Cię namawiam. Spróbuj poszukać psychoterapeutę, który specjalizuje się w leczeniu depresji, nerwic, zaburzeń osobowości.

Jest w Tobie skumulowanych bardzo dużo różnych emocji, które co jakiś czas (pod wpływem bieżących wydarzeń) dochodzą do głosu. Samookaleczanie, walenie głową w ścianę, nienawiść do siebie i innych to przejawy silnego napięcia, kumulowanej złości, lęku. Objadasz się, aby zaspokoić jakąś ze swoich potrzeb, na przykład bezpieczeństwa czy akceptacji. To bardzo trudne i przykre doświadczenia, ale nie trać nadziei, że uda Ci się z nimi uporać. Nie zwlekaj z wizytą u psychologa.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Pozdrawiam!