Jak sobie poradzić z kompulsywnym jedzeniem; czy obejdzie się bez specjalisty?

Kobieta, lat 49, z dnia na dzień czuję się coraz gorzej. Nie pamiętam, kiedy straciłam kontrolę nad obiadaniem się. Nie palę od 5 miesięcy, a nałogowym palaczem jestem od 33lat. Mam wrażenie, że zamieniłam jeden nałóg na drugi, tak samo grożny jak ten poprzedni. Mam nadwagę ok.10 kg, może nawet mniej. Mieszkam nad morzem, zajmuję się turystyką, mam dlatego dużo czasu dla siebie. Dużo czasu spędzam na spacerach, chodzę od niedawna na jogę. W przeszłości miewałam zimą depresję. Powinnam korzystać z porad psychologa, ale tego nie robię. Może tym razem uda mi się skorzystać z fachowej porady.
ponad rok temu

Witam!

Kompulsywne objadanie się, mimo iż dotyczy jedzenia, jest związane z psychiką. Mało kto w takich przypadkach wie, co ma robić. Proponuję udać się do psychologa, który podpowie, jak radzić sobie z problemem.

Prawdopodobną przyczyną jest, tak jak Pani napisała, zamiana jednego nałogu na drugi. Kiedy nie wiadomo, czym zastąpić palenie, często sięgamy po jedzenie. Warto pomyśleć o innych sposobach, jak zająć ręce i umysł. Proponuję w dalszym ciągu uprawiać jogę, która wycisza i pomaga się zrelaksować.

Proszę zmobilizować się i udać się do specjalisty.

Pozdrawiam.