Jak sobie poradzić z lękiem scenicznym?

Witam. Mam na imię Michał, lat 24. Mam problemy z lękiem scenicznym. W czasie wystąpienia publicznego drżą mi ręce, zaczyna szybko uderzać serce i następuje paraliż głosu- zupełnie jak w sytuacji zagrożenia. W najbliższym czasie będe musiał koniecznie przedstawić prezentację przed grupą. Czy jest jakiś lek który można zastosować doraźnie i czy lekarz rodzinny go przepisze? Czy poproszenie o jakiś z grupy beta blokeròw to dobry pomysł? Pozdrawiam.

Witam Pana. Doradzam rozważenie wizyty u doświadczonego psychologa. Sam Pan zwrócił uwagę, że tego typu sytuacje mogą mieć coś wspólnego z Pana poczuciem bezpieczeństwa (napisał Pan cyt. zupełnie jak w sytuacji zagrożenia). Jeśli Pana reakcje mają swoje źródło psychologiczne to oddziaływanie na nie środkami farmakologicznymi może nie być skuteczne. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

Witam,

Istnieją leki, które można brać doraźnie i które zmniejszają objawy lękowe. Najlepiej jednak jeśli porozmawia Pan o tym z lekarzem i zapyta co może Panu zaproponować i w jaki sposób leki te będą na Pana wpływać i czy będą wystarczającą pomocą. Lekarz rodzinny jeśli uzna to za właściwe będzie mógł przepisać Panu jakieś leki - będzie to jednak zależało od jego diagnozy. Z perspektywy psychoterapeutycznej poza lekami, które niewątpliwie mogą być bardzo pomocne zachęcam do wizyty u psychologa/psychoterapeuty i rozważenia czy problem nie wymaga psychoterapii.

Pozdrawiam
Karolina Matlak