Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak sobie poradzić z przewlekłą depresją?

jak sobie poradzić z przewlekłą depresją pomimo leczenia nic mi się nie chce, żyję w chaosie i bałaganie, unikam ludzi ciągle się czegoś boję mam uraz do chorób i śmierci osób bliskich po śmierci męża
KOBIETA, 61 LAT ponad rok temu

Leczenie depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak można ją wyleczyć.

W tej sytuacji warto podjąć psychoterapię. Specjalista wesprze, pomoże poradzić sobie z lękiem, traumą i żałoba po stracie, a także odnaleźć sens i chęć do życia.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Nie wiem czy podjęte leczenie to farmakoterapia czy psychoterapia. Jeśli to pierwsze - proszę jak najszybciej podjąć psychoterapię. Jeśli to drugie - najwyraźniej nurt prowadzonej terapii nie jest odpowiedni i należy go zmienić. Osobiście polecam terapię poznawczo-behawioralna. Pozdrawiam

0

Witam Panią. Po Pani krótkim opisie trudno mi rozpoznać czy cierpi Pani na utrzymujący się zły stan czy na pogarszanie się samopoczucia. Z pewnością w Pani doświadczeniach jest przynajmniej jedno - śmierć męża, które może utrudniać i wydłużać powrót do równowagi. Po takiej Stracie niemożliwe jest takie samo życie jak wcześniej. Tak więc czeka Panią przeorganizowanie życia, w którym potrzebuje się Pani nauczyć żyć bez tej ważnej osoby. Pojawiła mi się wątpliwość czy miała Pani warunki i pomoc by przeżyć żałobę. To jest podstawowy warunek do procesu, który wyżej nazwałem "przeorganizowaniem". Ważne jest czy poza leczeniem farmakologicznym ma Pani możliwość korzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Poza oddziaływaniem na fizjologiczną, biochemiczną stronę Pani organizmu niezbędne jest też równoległe oddziaływanie psychologiczne obejmujące Pani sposób myślenia i przeżywane emocje. Bardzo proszę spróbować o tym porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym. Mimo chęci unikania ludzi proszę wybrać jedną osobę, z którą czuje się Pani bezpiecznie by towarzyszyła Pani na tej drodze zadbania o siebie. Pozdrawiam Panią.

Specjalista psycholog kliniczny, specjalista terapii traumy.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy