Jak sprawić, aby mój sen wrócił do normy?

Dzień dobry, Przez ostatnie 6 tygodni miałam bardzo stresujący czas. Miałam podejrzenie choroby skóry i czekałam z niepokojem na wyniki histo. Przez to pojawiły się u mnie problemy ze snem, w ciągu dnia nie mogłam się na niczym skupić. Zaczęłam się wybudzać w nocy, czasem nawet 3-4 razy. Niektórym wybudzeniom towarzyszyło poczucie niepokoju. Wczoraj dowiedziałam się, że wszystko w porządku i nie jestem chora. Mimo tego dziś w nocy znowu źle spałam. Obudziłam się o 3.00, a potem o 6.00 i już nie mogłam zasnąć. Czy to już mi tak zostanie? Jak sobie poradzić z problemami ze snem? Nie choruję na żadne choroby przewlekłe, nie stosuję używek, ogólnie jestem zdrowa.

Może być tak, iż organizm przestawił się na inny tryb snu i czuwania- wszystko powinno wrócić do normy po krótkim czasie. Takie rozchwiane fazy snu widoczne są szczególnie w okresie urlopu, gdy kładziemy się spać i wstajemy o różnych godzinach. Ważne jest, aby kłaść się i wstawać o takich samych porach a organizm powinien się sam wyregulować. Stres ma duży wpływ na sen u niektórych osób, jak on minie z reguły trudności ze spaniem mijają. Najważniejsze to nie generować niepotrzebnych pokładów stresu związanych z "nie mogę zasnąć", "znowu to samo""już nigdy nie będę mogła normalnie spać". Wtedy kiedy nie może już Pani zasnąć można wstać i pójść poczytać jakieś nudne czasopismo, jak Pani czuje , że sen nadchodzi położyć się znowu do łóżka. Należy też dbać o higienę snu- wywietrzony pokój, zgaszone światło, brak telewizora w pokoju. Ważne jest by w czasie wybudzenia nie patrzeć na zegarek i stresować się, że już Pani nie zaśnie. Oczywiście jeśli objawy będą trwać długi czas można zwrócić się do psychoterapeuty bądź lekarza.

Szanowna Pani,

zazwyczaj jest tak, że bezsenność związana ze stresem zanika krótko po tym, gdy przestanie działać stresor. Niekoniecznie oznacza to, że zmiana na lepsze nastąpi w ciągu 24 czy 48 godzin. Czasem może to zająć kilka dni. Warto jednak w tym czasie zadbać o odpowiednią higienę snu. Jeśli dolegliwości będą się utrzymywały przez dłuższy czas - wskazana będzie wizyta u psychologa.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek

http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/