Jak walczyć z czarnymi myślami?

Moim problemem jest że często mam czarne myśli. Ze coś się nie uda, zawali itp. Teraz staram się o asystenta osoby niepełnosprawnej. Nie złożyłam dokumentów, mam przygotowane. Ale wiem ze jest dużo chętnych i mało pieniędzy. Znów mnie dziś dopadło że mi odmówią Jak z tym walczyć?
KOBIETA, 24 LAT 5 miesięcy temu

Miłość od pierwszego wejrzenia częściej przytrafia się mężczyznom

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry Pani!

Dziękuję serdecznie za wypowiedź na naszej stronie. Domyślam się, że nie jest Pani obecnie łatwo. Czarne myśli – wyobrażanie sobie negatywnych scenariuszy przyszłości - mogą być bardzo przytłaczające i pogłębiać lęk oraz poczucie bezradności.

Jest bardzo prawdopodobne, że takie myśli (również w Pani wypadku) wynikają trudnych doświadczeń życiowych, zwłaszcza na wczesnym etapie życia. Wówczas tworzą się mechanizmy funkcjonowania naszego mózgu, przecierają szlaki neuronalne decydujące o tym, jak będziemy odbierać otaczającą nas rzeczywistość w przyszłości i jakie przekonania o niej będziemy w sobie nosić. Zapewne proces starania się o asystenta osoby niepełnosprawnej i niepewność co do pozytywnego rezultatu tego starania pogłębia w tej chwili trudne rozważania. Czarne myśli często wiążą się z mechanizmami przewidywania przyszłości, które mogą być trudne do kontrolowania. Zachęcam do przeczytania: https://portal.abczdrowie.pl/nie-wszystkie-mysli-chce-miec-na-mysli .

Podpowiadając rozwiązania, chciałabym opowiedzieć Pani o podejściu doktora Davida Burnsa, eksperta w dziedzinie zaburzeń poznawczych. Dr Burns podkreśla, że skuteczne radzenie sobie z czarnymi myślami obejmuje identyfikację i kwestionowanie irracjonalnych przekonań. Sugeruje on naukę technik poznawczych, takich jak kategoryzacja myśli czy testowanie rzeczywistości, aby złagodzić negatywne skojarzenia. Bardzo Panią zachęcam do zapoznania się z tą teorią i do aktywnej pracy z przekonaniami, zapisując swoje myśli w notesie, a następnie przekształcając je w realne komunikaty. Taka czynność powinna przynieść ulgę.

Warto rozważyć też skorzystanie z pomocy organizacji zajmujących się wsparciem osób niepełnosprawnych. Mogą one udzielić informacji na temat procesu ubiegania się o asystenta oraz udzielić wsparcia emocjonalnego. Gdyby nadal było Pani bardzo trudno psychicznie, zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą, który oceni, czy pomocne byłoby w Pani wypadku odbycie psychoterapii korygującej przekonania na temat rzeczywistości, które odbierają Pani radość życia.

Życzę Pani siły i wytrwałości w walce z trudnościami. Mam nadzieję, że otrzyma Pani pozytywną odpowiedź w sprawie, którą martwi się Pani aktualnie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty