Jak walczyć z czarnymi myślami?

Moim problemem jest że często mam czarne myśli. Ze coś się nie uda, zawali itp. Teraz staram się o asystenta osoby niepełnosprawnej. Nie złożyłam dokumentów, mam przygotowane. Ale wiem ze jest dużo chętnych i mało pieniędzy. Znów mnie dziś dopadło że mi odmówią Jak z tym walczyć?
KOBIETA, 24 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani!

Dziękuję serdecznie za wypowiedź na naszej stronie. Domyślam się, że nie jest Pani obecnie łatwo. Czarne myśli – wyobrażanie sobie negatywnych scenariuszy przyszłości - mogą być bardzo przytłaczające i pogłębiać lęk oraz poczucie bezradności.

Jest bardzo prawdopodobne, że takie myśli (również w Pani wypadku) wynikają trudnych doświadczeń życiowych, zwłaszcza na wczesnym etapie życia. Wówczas tworzą się mechanizmy funkcjonowania naszego mózgu, przecierają szlaki neuronalne decydujące o tym, jak będziemy odbierać otaczającą nas rzeczywistość w przyszłości i jakie przekonania o niej będziemy w sobie nosić. Zapewne proces starania się o asystenta osoby niepełnosprawnej i niepewność co do pozytywnego rezultatu tego starania pogłębia w tej chwili trudne rozważania. Czarne myśli często wiążą się z mechanizmami przewidywania przyszłości, które mogą być trudne do kontrolowania. Zachęcam do przeczytania: https://portal.abczdrowie.pl/nie-wszystkie-mysli-chce-miec-na-mysli .

Podpowiadając rozwiązania, chciałabym opowiedzieć Pani o podejściu doktora Davida Burnsa, eksperta w dziedzinie zaburzeń poznawczych. Dr Burns podkreśla, że skuteczne radzenie sobie z czarnymi myślami obejmuje identyfikację i kwestionowanie irracjonalnych przekonań. Sugeruje on naukę technik poznawczych, takich jak kategoryzacja myśli czy testowanie rzeczywistości, aby złagodzić negatywne skojarzenia. Bardzo Panią zachęcam do zapoznania się z tą teorią i do aktywnej pracy z przekonaniami, zapisując swoje myśli w notesie, a następnie przekształcając je w realne komunikaty. Taka czynność powinna przynieść ulgę.

Warto rozważyć też skorzystanie z pomocy organizacji zajmujących się wsparciem osób niepełnosprawnych. Mogą one udzielić informacji na temat procesu ubiegania się o asystenta oraz udzielić wsparcia emocjonalnego. Gdyby nadal było Pani bardzo trudno psychicznie, zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą, który oceni, czy pomocne byłoby w Pani wypadku odbycie psychoterapii korygującej przekonania na temat rzeczywistości, które odbierają Pani radość życia.

Życzę Pani siły i wytrwałości w walce z trudnościami. Mam nadzieję, że otrzyma Pani pozytywną odpowiedź w sprawie, którą martwi się Pani aktualnie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.