Dzień dobry Pani!
Dziękuję serdecznie za wypowiedź na naszej stronie. Domyślam się, że nie jest Pani obecnie łatwo. Czarne myśli – wyobrażanie sobie negatywnych scenariuszy przyszłości - mogą być bardzo przytłaczające i pogłębiać lęk oraz poczucie bezradności.
Jest bardzo prawdopodobne, że takie myśli (również w Pani wypadku) wynikają trudnych doświadczeń życiowych, zwłaszcza na wczesnym etapie życia. Wówczas tworzą się mechanizmy funkcjonowania naszego mózgu, przecierają szlaki neuronalne decydujące o tym, jak będziemy odbierać otaczającą nas rzeczywistość w przyszłości i jakie przekonania o niej będziemy w sobie nosić. Zapewne proces starania się o asystenta osoby niepełnosprawnej i niepewność co do pozytywnego rezultatu tego starania pogłębia w tej chwili trudne rozważania. Czarne myśli często wiążą się z mechanizmami przewidywania przyszłości, które mogą być trudne do kontrolowania. Zachęcam do przeczytania: https://portal.abczdrowie.pl/nie-wszystkie-mysli-chce-miec-na-mysli .
Podpowiadając rozwiązania, chciałabym opowiedzieć Pani o podejściu doktora Davida Burnsa, eksperta w dziedzinie zaburzeń poznawczych. Dr Burns podkreśla, że skuteczne radzenie sobie z czarnymi myślami obejmuje identyfikację i kwestionowanie irracjonalnych przekonań. Sugeruje on naukę technik poznawczych, takich jak kategoryzacja myśli czy testowanie rzeczywistości, aby złagodzić negatywne skojarzenia. Bardzo Panią zachęcam do zapoznania się z tą teorią i do aktywnej pracy z przekonaniami, zapisując swoje myśli w notesie, a następnie przekształcając je w realne komunikaty. Taka czynność powinna przynieść ulgę.
Warto rozważyć też skorzystanie z pomocy organizacji zajmujących się wsparciem osób niepełnosprawnych. Mogą one udzielić informacji na temat procesu ubiegania się o asystenta oraz udzielić wsparcia emocjonalnego. Gdyby nadal było Pani bardzo trudno psychicznie, zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą, który oceni, czy pomocne byłoby w Pani wypadku odbycie psychoterapii korygującej przekonania na temat rzeczywistości, które odbierają Pani radość życia.
Życzę Pani siły i wytrwałości w walce z trudnościami. Mam nadzieję, że otrzyma Pani pozytywną odpowiedź w sprawie, którą martwi się Pani aktualnie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak walczyć z natrętnymi myślami, że zrobię synkowi krzywdę? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Silne erekcje podczas przebierania lub mycia u 19-letniego syna chorego umysłowo i fizycznie – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak mieć kontakt ze swoimi myślami i emocjami? – odpowiada Mgr Joanna Frąckowiak
- Jak poradzić sobie z natrętnymi myślami? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Związek z dziewczyną chorą na depresję psychotyczną – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Jak radzić sobie z tymi myślami wobec dziecka? – odpowiada Mgr Bartosz Neska
- Leczenie depresji u córki – odpowiada Mgr Sylwia Ciężka
- Jak radzić sobie z natrętnymi myślami mając 23 lata? – odpowiada Mgr Marta Sak
- Zawsze byłam czarną owcą w rodzinie. Czy możliwe, że przez depresję? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak postępować z chorym na depresję? – odpowiada Agnieszka Jamroży