Jak wgląda diagnoza autyzmu u dziecka

Jak wyglada i na czym polega procedura postawienia lub wykluczenia autyzmu u dziecka? Czy po takiej diagnozie mozna miec pewnosc ze lekarze stawiajacy diagnoze autyzmu maja racje w sytuacji gdy rodzice dziecka uwazaja przeciwnie? W jakich osrodkach i gdzie szukac pomocy by sprawdzic czy nasze dziecko i ma poprostu taki charakter a nie autyzm? Prosze o pomoc.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Na logopedę nigdy nie jest zbyt późno

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie u logopedy, tym krócej terapia będzie trwać. Dlatego też nie warto z tym zwlekać, kiedy tylko zauważymy problemy z mówieniem u naszego dziecka, powinniśmy udać się do specjalisty. O tym, jak pomóc dziecku w prawidłwym mówieniu opowiada aktorka i logopeda Anna Powierza.

Witam. Aby zdiagnozować autyzm potrzeba dokładnego wywiadu z rodzicami dziecka, obserwacji (często wielogodzinnej) dziecka w środowisku domowym, żłobku/przedszkolu, analiza dokumentacji (np. medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej) dziecka. Najlepiej jest gdy diagnozę stawia nie jedna osoba, ale zespół specjalistów pracujących w placówce zajmujacej się diagnozą i terapią dzieci ze spektrum autyzmu, a złożony z psychologów, pedagogów oraz lekarza psychiatry; czasem w skład zespołu wchodzi też neurolgopeda. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

0

Przedmówczyni wyczerpały temat. Dodam, że należy wykluczyć inne organiczne lub genetyczne podłoża zaburzenia.

Psycholog posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe.
0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Diagnoza autyzmu opiera się o badania u kilku specjalistów: psychologa, neurologa, logopedy, psychiatry, pedagoga. Brany pod uwagę jest szczegółowy wywiad rodzinny, opinia ze szkoły/przedszkola, obserwacja i badanie dziecka. Czasem trzeba zrobić badanie słuchu, na pasożyty, i inne jeśli coś zostanie zlecone. Dopiero jak wszyscy są zgodni co do diagnozy można faktycznie mówić o autyźmie. Jeśli mimo wszystko Państwo nie zgadzają się z diagnozą to warto zasięgnąć opini u kogoś innego. Niezależnie od wszystkiego jeżeli dziecko ma problemy to trzeba pomyśleć o systematycznej terapii.
Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy