Jak wgląda diagnoza autyzmu u dziecka

Jak wyglada i na czym polega procedura postawienia lub wykluczenia autyzmu u dziecka? Czy po takiej diagnozie mozna miec pewnosc ze lekarze stawiajacy diagnoze autyzmu maja racje w sytuacji gdy rodzice dziecka uwazaja przeciwnie? W jakich osrodkach i gdzie szukac pomocy by sprawdzic czy nasze dziecko i ma poprostu taki charakter a nie autyzm? Prosze o pomoc.

Witam. Aby zdiagnozować autyzm potrzeba dokładnego wywiadu z rodzicami dziecka, obserwacji (często wielogodzinnej) dziecka w środowisku domowym, żłobku/przedszkolu, analiza dokumentacji (np. medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej) dziecka. Najlepiej jest gdy diagnozę stawia nie jedna osoba, ale zespół specjalistów pracujących w placówce zajmujacej się diagnozą i terapią dzieci ze spektrum autyzmu, a złożony z psychologów, pedagogów oraz lekarza psychiatry; czasem w skład zespołu wchodzi też neurolgopeda. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Diagnoza autyzmu opiera się o badania u kilku specjalistów: psychologa, neurologa, logopedy, psychiatry, pedagoga. Brany pod uwagę jest szczegółowy wywiad rodzinny, opinia ze szkoły/przedszkola, obserwacja i badanie dziecka. Czasem trzeba zrobić badanie słuchu, na pasożyty, i inne jeśli coś zostanie zlecone. Dopiero jak wszyscy są zgodni co do diagnozy można faktycznie mówić o autyźmie. Jeśli mimo wszystko Państwo nie zgadzają się z diagnozą to warto zasięgnąć opini u kogoś innego. Niezależnie od wszystkiego jeżeli dziecko ma problemy to trzeba pomyśleć o systematycznej terapii.
Pozdrawiam AM