Jak zacząć rozmowę z chorą na raka?

Moja mama (41 lat) ma raka piersi. Dowiedziałam się o tym przez przypadek przysłuchując się rozmowie mojej matki z ciotką. Nie mogę jednak się jej o to zapytać. Boję się, że to coś groźnego. Jak zacząć rozmowę?

Nie ma lepszego sposobu niż otwarta rozmowa z mamą. Przy tematach trudnych i wywołujących lęk odczuwamy, że nie można ich dotykać, głośno o nich mówić. Martwi się Pani o mamę, to jest najlepszy punkt rozpoczęcia rozmowy. Warto wspomnieć, że usłyszała Pani rozmowę z ciotką, żeby mogła Pani zapytać mamę, co dzieje się z jej zdrowiem. Proszę mówić o swoich uczuciach, starać się zrozumieć mamę. Prawdopodobnie mama z Panią o tym nie rozmawia, bo chce jakoś Panią ochronić przed złymi wiadomościami albo sama nie wie, jak zacząć. Bardzo często ludzie nawzajem się chronią a tym samym skazują na samotność i życie w napięciu. Im szybciej o tym porozmawiacie, tym mniej będzie domysłów. Domysły są najlepszą pożywką dla lęku.

Witam , prawie zawsze najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest szczerość - może Pani powiedzieć mamie,że jak ostatnio rozmawiała z ciotką usłyszała Pani ,że jej stan zdrowia nie jest dobry. Może Pani powiedzieć , że od tamtej pory obawia się Pani o jej zdrowie i chce się Pani dowiedzieć czy mamie coś dolega. pozdrawiam