Jak zacząć rozmowę z córką o anoreksji?

jak zacząć rozmowe o anoreksij z córką

Witam. Tak na luzie jak z koleżanką, że kobieta chce ładnie wyglądać, ćwiczy, odchudza sie, co jest dobre do jedzenia na odchudzanie itd. bo jeśli bedzie mowiła pani jak wychowawca, że jest za chuda, że za malo je, to efekt będzie taki, że się zamknie na ten temat do pani.
Magdalena Brabec

Pytanie jest trudne, bo krótkie. Nie pisze Pani czy anoreksja dotyczy Pani czy jej oraz ile ma lat. Nie wiem także czy jest ona zdiagnozowana przez specjalistę, czy tylko jest to jakiś pomysł który będzie weryfikowany. Na te pytania, oraz wiele innych należałoby odpowiedzieć, abym mógł Pani pomóc. Rozmowy o anoreksji nie należą do łatwych. Na początku zwykle choroba bywa wypierana, a próby jej uświadomienia wywołują agresję ze strony osoby chorej. Aby temu przeciwdziałać potrzebna jest psychoedukacja oraz zapewnienie bezpiecznego środowiska rozmowy. Nie zawsze środowiskiem takim jest dom, czasem lepiej skorzystać z gabinetu lekarza lub psychoterapeuty. Ważne jest także, aby nie przekonywać o niczym na siłę, ale także wsłuchiwać się w to co osoba chora ma do powiedzenia. W sytuacjach, kiedy anoreksja zagraża już życiu lub zdrowiu, zamiast rozmawiać należy skorzystać z ofert oddziałów psychiatrycznych oferujących pomoc stacjonarną.
Sugeruję, aby zadała Pani pytanie raz jeszcze podając więcej szczegółów i najlepiej zrobiła to w gabinecie psychiatrycznym lub psychoterapeutycznym, tak, aby jak najlepiej rozpoznać sytuację

Patryk Goleń
psychoterapeuta w:
http://www.gabinetzmian.pl