Jak żyć ze schizofrenikiem, który ma depresję?

Mam męża, z którym przeżyłam 28 lat w związku, ale ostatnio nie umiemy się dogadać w związku z jego chorobą, na którą cierpi. Ja jestem typem choleryka, często wpadam w złość jak czegoś nie zrobi (nie wspomniałam, że on jest na rencie i siedzi w domu, a ja pracuje po 12-14 godzin, przychodzę do domu i nic nie jest zrobione). Ja też kiedyś miałam myśli samobójcze, a nawet kiedyś targnęłam się na własne życie, ale mnie odratowali i obiecałam sobie, że więcej tego nie zrobię. W tej chwili nie wiem co dalej - on nie rozumie, że mi się też od życia coś należy? Jak długo można wysłuchiwać jaki on to jest chory i nie może nic robić? Pomóżcie, bo już nie daję rady!

KOBIETA ponad rok temu

Witam,
Jeżeli Twój mąż jest chory na schizofrenię, to z pewnością, po rozmowach z lekarzami, wiesz jakie mniej więcej możesz mu stawiać wymagania. Życie z człowiekiem chorym psychicznie nie jest łatwe, jednak o ile bierze regularnie leki, można z nim pewne rzeczy wypracować.
Jeżeli wracasz do domu i robisz wszystko, nie patrząc, czy to są Twoje obowiązki, czy męża, to nie motywuje go do jakiegokolwiek zaangażowania. Postaraj się wytyczyć mu kilka rzeczy do zrobienia. Jeżeli mąż nie wywiąże się ze swojego zadania, nie rób tego za niego. Ogranicz też czynności, które robisz w stosunku do niego, aby podnieść jego jakość życia. Nie rób tego, czego nie musisz, do póki mąż nie zrobi "swojego minimum".
Bez względu na wszystko powinnaś wyznaczyć sobie codziennie czas dla siebie. Możesz w tym momencie robić to na co masz ochotę, to co Cie odpręży. Twoje życie nie może się składać tylko z obowiązków. Tak jak sama napisałaś, Tobie też coś się należy, więc zadbaj o to i dopilnuj, żebyś to miała.

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk