Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Witam,

Najbardziej skuteczna dieta to taka, która przede wszystkim nie wprowadza na początku zbyt dużych redukcji kcal w połączeniu z treningiem siłowym (ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ponieważ wiążę się to z podwyższeniem podstawowej przemiany materii).

Dieta powinna być na tyle prosta i szybka w przygotowaniu, żeby Pani nie zniechęcić do procesu odchudzania. Jeśli w tej chwili Pani nie ćwiczy warto zacząć nawet od 10 minut dziennie, a potem stopniowo zwiększać czas wysiłku.

Nie ma tutaj drogi na skróty, ponieważ zmiana ma zajść nie tylko na wadze, ale również w Pani nawykach.
Tak naprawdę ładna i szczupła sylwetka jest wynikiem zdrowego stylu życia.

Warto również pomyśleć nad wsparciem i osobą, która będzie prowadziła odchudzanie i pomagała w chwilach kryzysu lub zatrzymania wagi, ponieważ i tak może się zdarzyć podczas odchudzania.

Także w odpowiedzi na Pani pytanie skuteczna dieta to:
1. Dobrze sprecyzowany cel.
2. Dieta - spełniająca nie tylko kryteria związane z wartościami, ale również dopasowana do Pani stylu życia.
3. Praca nad aktywnością fizyczną
4. Wsparcie i motywacja.

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada również tytuł Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością "fitness - nowoczesne formy gimnastyki".
0

Witam Panią, najskuteczniejszą metodą na zrzucenie zbędnych kilogramów jest racjonalne odżywianie się połączone z aktywnością fizyczną. Jeżeli chce Pani osiągnąć trwałe efekty bez efektu jo-jo, dolegliwości zdrowotnych powinna Pani zadbać o to, aby dieta dostarczała organizmowi wszystkich potrzebnych makroskładników: białka, tłuszczów i węglowodany. Tylko w taki sposób nie doprowadzi Pani do osłabienia organizmu, co często zauważalne jest przy dietach głodówkowych i eliminacyjnych (oczywiście jeżeli nie ma Pani alergii pokarmowych). Poza tym jedząc wszystko łatwiej będzie Pani przestrzegać zaleceń żywieniowych ukierunkowanych na spadek masy ciała. Oprócz podaży składników odżywczych ważna jest odpowiednio dobrana kaloryczność jadłospisu, która nie powinna być niższa niż podstawowa przemiana materii (czyli minimalna ilość energii jaką organizm potrzebuje do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych tj. praca układu oddechowego, krążenie). Jeżeli zaniedbamy ten aspekt organizm będzie oszczędniej gospodarował energią, którą mu dostarczamy i gromadził ją na zapas. To w konsekwencji doprowadzi do spowolnienia metabolizmu, co utrudni pozbycie się zbędnej masy ciała. Zachęcam Panią do analizy masy i składu ciała (zawartość tk. tł, mięśniowej, wody w organizmie, podstawowa przemiana materii, wiek metaboliczny) w gabinecie dietetycznym, aby miała Pani świadomość w jakiej kondycji jest Pani organizm. Często w ramach promocji w gabinetach dietetycznych takie pomiary robione są bezpłatnie.

0

Witam!

Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie http://diet-coaching.xaa.pl/

Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Dietetyk medyczny. Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy