Jaka może być przyczyna podwyższenia bilirubiny bezpośredniej?
Jaka może być przyczyna podwyższenia bilirubiny bezpośredniej? Moje ostatnie wyniki to: Bil bezposr 0,51 (0-0,3), bil pośr 0,8(0-1), w poprzednich badaniach robiłam bil całkowitą, która wynosiła 1,8 oraz 2,3 (0,2-1,3). Pozostałe wyniki parametrów wątrobowych to AST 19, ALT 13, GGTP 9, HDL 77, LDL 56, chol całkowity 142, trójglic 43. Usg brzucha i gastroskopia bez zmian. Czasem odczuwam tępy ból w prawym podżebrzu, raczej gdy jestem głodna niż po jedzeniu, nie piję alkoholu. Czy to coś poważnego?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Dzień dobry,
Do przyczyn zwiększenia stężenia bilirubiny bezpośredniej zalicza się m.in.: kamicę przewodową, zapalenie dróg żółciowych, nowotwory dróg żółciowych , raki trzustki, , marskość wątroby, toksyczne jej uszkodzenie, nowotwory wątroby, zespół Budda i Chariego oraz niewydolność serca i żółtaczkę ciężarnych. W Pani wieku raczej obstawiałbym na te bardziej "błahe" przyczyny, a więc może ma Pani drobne kamienie w drogach żółciowych (nieuwidocznione w usg) lub po prostu zapalenie dróg żółciowych. Jeśli bierze Pani leki antykoncepcyjne, to warto rozważyć ich odstawienie. Niezwykle istotne jest badanie fizykalne i dokładny wywiad lekarski, dlatego warto udać się do dobrego lekarza, który zasugeruje najbardziej prawdopodobną przyczynę i dobierze Pani najlepsze leczenie, tak , by wyniki wróciły do normy, a Pani poczuła się lepiej.
Pozdrawiam serdecznie.
dr n. med. Marek Derkacz