Jaka może być przyczyna utraty masy ciała?

Witam! Jestem kobietą i mam 25 lat. Teoretycznie czuję się zdrowa, jednak moje BMI stopniowo, choć bardzo pomału się obniża, teraz moje BMI wynosi 16,5. Mam wzrost 167 cm i ważę ok 46 kg. Sportowcem nie jestem. Nie odchudzam się, jem normalnie i dość regularnie, według mnie to nawet sporo jem, nie mam też żadnej bulimii. Jak miałam 18 lat, ważyłam nawet 52 kg. Teraz przytycie chociaż 1 kg jest dla mnie właściwie niemożliwe i nie wiem dlaczego.

Jest jeszcze jeden objaw, który strasznie mi przeszkadza, a mianowicie ciągłe przelewanie się w brzuchu. Może przesadziłam - nie ciągłe, ale bardzo częste. Często też mi burczy w brzuchu i różne dziwne tego typu odgłosy, co jest trochę krępujące, zwłaszcza jak się siedzi np. na wykładzie, gdzie panuje względna cisza. Nadczynności tarczycy raczej nie mam, bo kiedyś z ciekawości sprawdziłam sobie poziom hormonów tarczycy we krwi i były ok. A i jeszcze jedno chyba mam język geograficzny, często mam na nim jakieś niezbyt regularne odgraniczone miejsca, czasami mnie trochę szczypie, zwłaszcza jak jem owoce. Tak się zastanawiam, czy może ja nie mam jakiś problemów z wchłanianiem? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,

jeśli utrata masy ciała nie została spowodowana celowym odchudzaniem, to należy rozważyć inne przyczyny niż anoreksja, jak np.: zaburzenia hormonalne, ze strony przewodu pokarmowego, zaburzenia wchłaniania, choroby układowe.
Wymieniane przez Panią objawy (głośna perystaltyka jelit, zmiana wyglądu języka) są mało specyficzne i wymagają dalszej diagnostyki. W tej sytuacji wskazana byłaby wizyta u lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania i konsultacje specjalistyczne.

Z pozdrowieniami