Jaką wagę powinnam utrzymywać?

Dzień dobry Mój problem zaczął sie wraz z odchudzaniem.Miałam prawidłową wage (50 przy wzroście 163)jednak zaczęłam się odchudzać i schudłam 4 kilo a pózniej jeszcze niekontrolowanie 3 kilo.Łącznie schudłam 7 kilo .Obecnie waże 43 kilo i mam163 cm wzrostu.Mam niedowage a ponadto od pół roku nie mam miesiączki.Robiłam badania wszystko jest w porządku . Jedynie poziom estrogenu mam niski(17,64). Ale sama nie wiem czy nie mam miesiączki bo schudłam czy dlatego ze mam zbyt mało tego hormonu.Na początku cieszyłam się z tego ze schudłam i starałam się uwydatniać swoje kształty.Jednak teraz sama mam wątpliwości i zaczyna mi moja waga przeszkadzać .Przede wszystkim z powodu wystających kości ramion ,miednicy a jak sie schyle to też i kręgosłupa a także mniejszego biustu i pośladków.Chciałabym zapytać o to czy powinnam przytyć czy tez utrzymywać wage 43 kilo ?.Boje sie podjąc tą decyzje ponieważ szybko schudłam a teraz gdy szybko przytyje to boje sie ze będe miała problem z pózniejszym utrzymaniem wagi.Co zrobić z brakiem miesiączki bo bylam u ginekologa to zalecił mi branie leku cyclo-progynova.Chciałabym również zapytać o to czy jem dobrze .Mój przykładowy dzień:śniadanie(bułka grahamka z pasztetem drobiowym ,ogórkiem,pomidorem)bez masła ani herbaty obiad(pierś z kurczka ,ziemniaki,fasola szparagowa gotowana ,mizeria ) lód śmietankowy ,cebularz z pasztetem i pomidorem,kolacja(bułka grahamka z dżemem i mlekiem 2,0%)

Dzień dobry,

Zaburzenia cyklu miesiączkowego wynikają z niskiej zawartości procentowej tkanki tłuszczowej w organizmie oraz prawdopodobnie zbyt małej ilości kalorii w diecie w stosunku do rzeczywistego całodobowego zapotrzebowania organizmu na energię. Długotrwała niska dostępność energii w konsekwencji prowadzi do szeregu zaburzeń fizjologicznych oraz psychicznych, pogorszenia kondycji zdrowotnej i wyraźnego zmniejszenia wydolności fizycznej organizmu. Zaleca się zwiększyć ilość kalorii w diecie do poziomu co najmniej 40 kcal na każdy kg beztłuszczowej masy ciała na dobę, co powinno poskutkować przywróceniem miesiączki w ciągu około trzech miesięcy. Do Pani diety warto wprowadzić świeże owoce, niesolone i niesłodzone orzechy, nasiona, pestki oraz dobrej jakości źródła białka (np. jogurt naturalny wysokobiałkowy, ser twarogowy, ryby). Warto zamienić pasztet drobiowy na chudą wędlinę, rybę, hummus, jajka gotowane lub ser twarogowy.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl