Jaki problem hematologiczny mogę mieć?

Dzień dobry mam sprawę leczę się u hematologa z powodu częstych krwawień oraz częstych siniaków po wenflonach lub pobraniach krwi mam siniaki mam choruję oprocz tego na padaczkę astmę oskrzelową ,nadciśnienie cukrzycę typu 2 oraz częste bole silne głowy lekarz neurolog skierował mnie też wczesniej z tego powodu do hematologa mam pytanie odnośnie wyników z krwi PDW 19,20 MPV 13,10 P LCR 50,90i od 8 lat mam problem z wkłuciem wenflona nawet dla niemowlaków oraz z pobraniem krwi jest ciężko dla tego też musiałam dać sobie wszczepić port naczyniowy jak coś mi się stanie to mozna mi podać leki moje pytanie jest odnośnie wyników 8 marca mam wizytę u hematologa ze sobą

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że pojawiają się u Pani tak nieprzyjemne dolegliwości związane z układem krwionośnym. Jednocześnie prawidłowo, że jest Pani pod opieką lekarza hematologa oraz wykonuje regularnie badania krwi. Tylko powszechna profilaktyka może wykluczyć lub potwierdzić poważniejsze schorzenia.

Tendencja do powstawania siniaków na ciele, a także w miejscach wkłucia jest sprawą indywidualną, ale najczęściej dotyka kobiet. Krwiaki podskórne oraz siniaki powstają na skutek zapalenia małych naczyń krwionośnych, pod wpływem pewnych skaz krwotocznych, uwarunkowań genetycznych, czy rzadkiej choroby krwi - hemofilii. Bardzo często taki problem zdrowotny mógłby wskazywać na zaburzenia krzepnięcia krwi, a także nieprawidłowego funkcjonowania płytek krwi, czyli trombocytów.

Biorąc pod uwagę przedstawione przez Panią parametry krwi, można by wywnioskować, że wartość PDW (parametr określający wielkość płytek krwi) wystąpiła poniżej przyjętej normy referencyjnej. Należałoby podkreślić, że pojedynczy wynik nie powinien mieć większego znaczenia diagnostycznego. Również czynnik P - LCR wystąpił powyżej zalecanej normy. Jest to odsetek płytek krwi w danej próbce. Mogłoby to świadczyć o podejrzeniu pewnej choroby układu krwionośnego. Wskaźnik ten obrazuje w szczegółowy sposób wygląd i właściwości trombocytów.

Ze względu na odległość, trudno określić jest całościowo Pani stan zdrowia. Zalecamy, zatem pozostanie przy konsultacji z lekarzem hematologiem. Specjalista na pewno pokieruje Panią na właściwe badania oraz zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/siniec

https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-stluczenia-czym-sa-stluczenia-masc-z-heparyna-masc-z-nagietkiem-arnikowa-altacet-zel

https://portal.abczdrowie.pl/siniak-po-pobraniu-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.