Jakie badania genetyczne można przeprowadzić podejrzewając upośledzenie umysłowe?

Jakie badania genetyczne (nazwa) mozna przeprowadzic podejrzewajac uposledzenie umyslowe. Ile kosztuja,. Mam pewnosc uposledzenia umyslowego ale nie wiem jak sie nazywa jaki to rodzaj, nie stac mnie na badania prywatne. Co doradzacie?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji wskazana jest wizyta w poradni genetycznej. W razie konieczności zostaną wdrożone odpowiednie badania.

Odradzam samodzielny wybór badania u osoby niepełnosprawnej intelektualnie, bo to niezwykle zróżnicowana grupa chorób, czyli worek rozpoznań, w tym genetycznych. Techniki są bardzo różne. Zalecam w pierwszym etapie wizytę w Poradni Genetycznej z pełną dokumentacja medyczną problemu. Lekarz genetyk wybierze najlepszy test. Prawdopodobieństwo postawienia rozpoznania zależy od stopnia NI i wynosi dla lekkiego ok. 30%, ale dla znacznego / głębokiego ok. 60-70%.