Jakie mogą być psychologiczne przyczyny rozpuszczania pieniędzy?

W dzieciństwie byłam bardzo oszczędna. Jednak teraz to się zmieniło. Wydaję bardzo dużo pieniędzy, chociaż wcale nie mam dużo wydatków. Wiem, że przesadzam. Nie potrafię sobie wielu rzeczy odmówić. Martwię się. Nie wiem, co ze sobą zrobić, ani jaka może być tego przyczyna. Jakie mogą być psychologiczne przyczyny rozpuszczania pieniędzy?

Witam,
wskazane jest wsparcie psychoterapeutyczne, ze specjalistą łatwiej będzie zrozumieć problem i poradzić sobie z nim, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Odpowiadając na Pani pytanie..., wskazana byłaby osobista konsultacja/praca terapeutyczna, pod okiem Psychologa, która pomogłaby Pani w dotarciu do niepokojącej Panią przyczyny "rozpuszczania" pieniędzy.

Serdeczności i pomyślności Pani życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam Panią,
W epoce agresywnego marketingu, prowokacyjnych
reklam i promocji oraz masowej manipulacji klientem,
trudno nie ulec modnym trendom.
Zakupoholizmowi najczęściej ulegają osoby z niską samooceną,
cierpiące na problemy emocjonalne i pragnące aprobaty innych,
wychowane w emocjonalnej chłodni…
oraz osoby charakteryzujące się brakiem lub słabą odpornością
na reklamę i manipulację.
Obsesja kupowania często jest sposobem na zredukowanie
smutku, stresu, frustracji czy też na rozładowywanie
wewnętrznego napięcia.
Zakupoholizm może być też próbą rekompensowania
poczucia braku miłości i akceptacji w okresie dzieciństwa,
poczucia niespełnienia uczuciowego, braku poczucia
przynależności społecznej, poczucia osamotnienia…
Zakupoholizm stał się środkiem do doraźnego poprawiania
sobie nastroju.
Aby rzetelnie odpowiedzieć na Pani pytanie,
musiałabym przeprowadzić z Panią wnikliwy
wywiad, by zbadać okoliczności, które doprowadziły
do nadmiernego „rozpuszczania pieniędzy”.
Zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem
i do spotkań terapeutycznych, które pomogą Pani zrozumieć,
co tak naprawdę stanowi dla Pani wartość i sens życia,
czego tak naprawdę Pani szuka kupując masę niepotrzebnych rzeczy…
Pomoże to Pani spojrzeć na siebie i otaczający świat
zupełnie z innej perspektywy.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie.

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl