Jakie właściwości mają nasiona CHIA?

witam serdecznie, chcialabym sie dowiedziec cos wiecej o nasionach CHIA . w internecie jest mnostwo porad jaki zakazow co do ich spozywania bo niby sa niebezpieczne dla czlowieka chcialabym sie poradzic ile w tym prawdy? czy nasiona chia moga powstrzymac opoznic starzenie sie organizu, pojawienie sie zmarszczek ogolnie sprawicze skora wyglada mlodziej? jak je stosowac ,jak czesto i ile gram ? czy mozna jesc je suche bezposrednio lub dodawac do jogurtow?pozdrawiam

Witam.
Zawierają one więcej kwasów omega-3 niż uchodzący za ich skarbnicę hodowlany łosoś atlantycki. Są także bardziej bogate w wapń niż mleko, a żelaza zawierają więcej niż słynący z niego szpinak.
Ponadto odznaczają się wysoką zwartością pełnowartościowego białka, zapobiegających rozwojowi nowotworów antyoksydantów, obniżającego ciśnienie krwi potasu, regulującego trawienie błonnika, kojącego nerwy magnezu, wzmacniającego kości fosforu i wielu innych dobroczynnych substancji.

Nasiona chia nie mogą być jedzone w zbyt dużych ilościach, dlatego że mają dużą zawartość błonnika, który może upośledzać wchłanianie wielu składników odżywczych, nie powinien być również spożywany w stanach zapalnych jelit i innych chorobach przewodu pokarmowego.
Nasiona chia po połączeniu z wodą działają podobnie jak siemię lniane - pęcznieją. W związku z tym wypełniają żołądek, a przez to na długo dają uczucie sytości. W konsekwencji - teoretycznie - powinno się jeść mniej i stracić na wadze kilka kilogramów.

Dawka dobrze tolerowana wynosi 20 gramów (około 1,5 łyżki) nasion chia, dwa razy dziennie.
pozdrawiam Monika Konieczna