Kebab a jego kalorie

Witam serdecznie. Jestem młoda dziewczyną, studiuje i czasami z braku czasu zjadam coś na mieście. Odżywiam się raczej zdrowo ale moja słabostka są kebaby. Po prostu je uwielbiam i to jest praktycznie jedyne danie, które zjadam poza domem. Nie chciałabym jednak przedobrzyć i przez to przytyć. Mam pytanie, jak kaloryczny może być kebab XXL (w cieście typu doner kebab o średnicy 30 centymetry, kurczak, kapusta czerwona i pekińska, ogórek, pomidor, sos czosnkowy na pewno nie na jogurcie). Czy ilośc i rodzaj sosu ma wpływ na jego kaloryczność, przykładowo, czy sos łagodny będzie miał ich więcej niż sos pikantny? Czy ciasto też ma jakieś znaczenie czy raczej nie koniecznie? Będę wdzięczna za pomoc, ponieważ ostatnimi czasy zdarza mi się zjeść kilka razy w tygodniu a wiem, że nie jest to posiłek lekki i mało kaloryczny.
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Kabab zaliczany jest do produktów fast-food, szczególnie nie wskazanych u osób dbających o linię i zdrowe żywienie.
Kaloryczność takiego posiłku znacznie przekracza kaloryczność klasycznego obiadu.
Przykładowa kaloryczność 100g kebabu (bułki, mięsa, sosu i warzyw) to ok. 255 kcal. Zawartość tłuszczu w 100 g to ok. 17 g, z czego przeważają kwasy tłuszczowe nasycone. Posiłek taki ma małą zawartość błonnika.

Podane wartości są przeliczone na 100 g produktu, czyli prawdopodobnie należałoby pomnożyć je ok. 2,5 razy (trudno jest mi przewidywać o masie spożytego posiłku) aby uzyskać kaloryczność całego produktu.

Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Na wstępie napiszę, że kalorie to nie wszystko, dużo ważniejsza jest wartość odżywcza oraz skład produktów, które zjadamy. Kebaby są bardzo wysokokaloryczne, mało wartościowe i niezdrowe. Ogólnie rzecz biorąc kebab może mieć nawet 800kcal, czyli znacznie przewyższa kaloryczność standardowego obiadu. Ciasto do kebabu zrobione jest z mąki pszennej czyli mąki bezwartościowej i o wysokim indeksie glikemicznym, sosy są na bazie majonezu – bardzo tłusty, tłuszczu oraz śmietany. Kebaby zawierają także spore ilości soli, która zatrzymuje wodę w organizmie oraz sprzyja nadciśnieniu tętniczemu. Proszę zrezygnować z tego typu obiadów, ponieważ z pewnością odbije się to na Pani zdrowiu oraz sylwetce. Zjadając tak wysokokaloryczny obiad z pewnością przewyższa Pani swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne i jest Pani na dodatnim bilansie energetycznym, co sprzyja tyciu. Przygotowanie domowego obiadu np. piersi z kurczaka/indyka, kaszy i warzyw naprawdę nie zajmuje tak dużo czasu, więc spokojnie może Pani po zajęciach zrobić tego typu posiłek. W Internecie znajdzie Pani bardzo dużo ciekawych, prostych i smacznych przepisów, wiec zachęcam do gotowania. Dobre nawyki żywieniowe, które Pani nabędzie z pewnością zaowocują w przyszłości. Jedząc „na mieście” może Pani wybierać zdrowsze dania niż kebaby np. sałatki z grillowanym kurczakiem czy łososiem bez majonezowych sosów, dania
z pieczoną ryba czy mięsem.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk