Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie anoreksji

Witam, około pol roku temu popadlam w anoreksje. Powoli z niej wychodze, chcialabym przybrac na wadze ale nie wiem jakiego rodzaju produkty jest, ile i kiedy. Chcialabym wyjsc z tego sama z pomoca bliskich, bez interwencji dietetyka .
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Depresja a występowanie urojeń

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia związek miedzy występowaniem urojeń a depresją.

Witam serdecznie. Cieszę się, że ma Pani motywację aby poprawić swój stan, leczyć się. Niestety leczenie anoreksji (jeżeli jest to anoreksja - taka została postawiona diagnoza przez specjalistę?) nie jest prostą i szybką sprawą. Zazwyczaj w leczenie biorą udział dietetyk i psychoterapeuta(psycholog, psychiatra). Dietetyk ustala dietę i plan przyrostu masy ciała. Często potrzebne są też odpowiednio dobrane witaminy i suplementy. Dieta jest ustalane indywidualnie z każdym pacjentem. Są oczywiście pewne standardy ale szczegóły dobiera się do każdej osoby. Anoreksja polega między innymi na celowej utracie przez osobę chorą i utrzymywanie tej niskiej wagi, a obraz własnego ciała jest nieadekwatny (jest spostrzegany inaczej przez osobę chorą niż przez jej otoczenie, standardy przyjęte w kulturze). To psychoterapia (w skrócie) ma na celu poznanie nieświadomych przyczyn powstrzymywania się od jedzenia i utrzymywania bardzo niskiej wagi. Chcę Pani przekazać, że wyleczenie się samemu bez pomocy ze strony dietetyka i psychoterapeuty jest bardzo trudne, niektórzy twierdzą, że niemożliwe. Mam wrażenie, że chęć leczenie się z pomocą bliskich, bez udziału specjalistów może wynikać w pewnym stopniu ze wstydu, że się choruje, z chęci ukrycia tego faktu lub przyjęcia nie wprost postawy, że "to samo minie". Niestety takie myślenie jest nieświadomą zgodą na rozwijanie się choroby. Proszę mieć na uwadze, że anoreksja szybko wyniszcza organizm, a im wcześniej podejmie się leczenie tym szybsza i większa szansa z skutecznie uporanie się z chorobą. Pozdrawiam. Życzę motywacji i odwagi aby poszukać pomocy również u specjalistów. Życzliwość i chęć pomocy ze strony bliskich może nie zawsze być wystarczająca.

0

Dzień dobry!

Anoreksja i zaburzenia odżywiania są przede wszystkim problemem nie tyle dietetycznym, co psychologicznym. Aby zrozumieć, dlaczego pojawił się problem anoreksji i zapobiec jego nawrotom, warto skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy