Lęk o własne zdrowie

Mam pewien problem . Jestem w okresie dojrzewania mam 13 lat i cały czas wydaje mi się , że choruje na różne choroby typu tętniak , rak itp . Gdy tylko usłysze jakiś objaw chorobowy wydaje mi sie ze mnie to boli i jestem chory czy to ma związek z dojrzewaniem ? Bo wydaje mi sie ze tak a denerwuje mnie to bo cały czas muszę się martwić czy nie jestem chory chociaż wiem w głebi że na 99% nie .
13 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Być może Twoje lęki o własne zdrowie wynikają z pewnego przewrażliwienia, co dałoby się uzasadnić dojrzewaniem i zmianami, jakie zachodzą w Twoim organizmie w okresie dorastania. Z drugiej jednak strony ciągłe zamartwienie się o własne zdrowie, wynajdywanie sobie różnych chorób i próby „dopasowywania” objawów chorobowych „pod siebie” mogą wskazywać na zaburzenia lękowe (nerwice). Twój umysł jest pochłonięty ciągłymi rozważaniami na temat kondycji organizmu. Analizujesz, czy przypadkiem coś Cię nie boli, czy jakaś dolegliwość nie świadczy już o poważnej chorobie. To trochę przypomina natrętne myśli, jakie mają często osoby cierpiące na nerwicę. Niestety, drogą wirtualną nie da się niczego stwierdzić, dlatego zachęcam Cię do szczerej rozmowy z rodzicami i do wspólnego zastanowienia się nad wizytą u psychologa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!