Lęk przed ludźmi u 13-latki

Witam corka 13 lat , boi sie ludzi jest starsznie niesmiala, nie moze spac , boli ja czesto glowa , ma kolowrotki , czy to moze byc depresja lub fobia spoleczna

Witam Panią, domyślam się jak jest Pani zanipokojona stanem córki. Wiek dojrzewania jest szczególnie trudny dla nastolatków oraz ich opiekunów. Warto wtedy być wrażliwym na wszelkie zmiany w zachowaniu które mogą się pojawiać. Warto tak jak Pani interweniować. Nie możemy wykluczyć tak jak Pani pisze zaburzeń nastoju lub lękowych, jednak zanim postawiona zostanie diagnoza warto udać się z córka do lekarza. Być może zaburzenia ma podłoże neurologiczne. Przede wszystkim zalecam kontakt i rozmowy z córką, być może zachowanie ma charakter wynikowy na jakaś trudna sytuacje w otoczeniu dziecka. Nie da się przecenić kontaktu, bliskości, szczerego zainteresowania oraz rozmowy w kontakcie z nastolatką. Jeśli okaże się to trudne, lub niemożliwe zachęcam do kontaktu z psychologiem.

Warto zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty rodzinnego. Niezależnie od diagnozy (obydwie są możliwe, ale także inne) podjęcie leczenia jest konieczne, by trudności nie nasilały się i by córka nauczyła się funkcjonować w społeczeństwie i czerpać satysfakcje z relacji.