Lęk przed podróżowaniem

co mi jest?boję się sama podróżować a nóż żle się poczuje będzie mi duszno a wtedy najlepiej wysiąść szybko i nie lubię tłoku bo zaraz robi mi się duszno , Przed każdą podróżą przeżywam męczarnie gdy leciałam 1-szy raz samolotem myślałam że umrę spociłam się serce biło niemiarowo i szybko i myśl: co będzie gdy coś mi się stanie? czy zdążą mnie uratować itp itd To trwa kilka lat , zazdroszczę tym co podróżują bez problemu . Podróżować muszę a każdą zmianę miejsc odchorowuję np brakiem apetytu

Dobrze, że Pani napisała,

Jakość życia, rzeczywiście jest obniżona przez pojawiania się tego lęku. Można z tym żyć oczywiście. Ale też dobrze by było pozbyć się tego lęku i jest to możliwe dzięki terapii. Często taki lęk przed np. podróżą może sygnalizować, że są jakieś inne ważne sprawy, na które osoba nie zwraca uwagi. Wówczas lęk przed podróżą jest symptomem. Tak czy inaczej, nie jest konieczne, by cierpieć z tego powodu. Proszę rozważyć, czy nie chciałaby Pani nie przezywać tego lęku.
Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Szanowna Pani,

jeżeli lęk ten uniemożliwia bądź znacznie utrudnia Pani podróżowanie, polecam wypróbowanie terapii poznawczo-behawioralnej mogącej go zmniejszyć bądź wręcz zlikwidować. Pomocna może być także konsultacja z lekarzem psychiatrą który ustali na jakim podłożu powstał ten lęk i czy nie pomogłoby wsparcie farmakologiczne.

Anna Szostak