Lęk przed porozumiewaniem się z innymi

Witam. Straszny problem mi sprawia mówienie, porozumiewanie się z innymi. Jak mówię to okropnie się denerwuje (drży mi głos) albo mówię bardzo cicho, tak że czasami nie idzie mnie zrozumiec. Jak mam sobie pomoc?

Skuteczne mogą okazać się treningi lub warsztaty psychologiczne np.asertywności, pracy w grupie itp. wzmacniające poczucie własnej wartości oraz kształtujące kompetencje komunikacyjne.

Szanowna Pani, ważne byłoby gdyby napisała Pani, czy problem pojawia się w sytuacjach ekspozycji społecznej (wypowiedź w większej grupie osób, wypowiedź przed klasą) czy także w rozmowach z jedna osobą. Ważne byłoby też żeby podała Pani czy opisywanych problemów doświadcza Pani w rozmowach z obcymi osobami, mało znanymi czy także w rozmowach z bliskimi osobami. Myślę, że jest to ważne dla zrozumienia problemu i poszukiwania sposobów jego rozwiązania. Myślę, że warto byłoby porozmawiać o tym z psychologiem. Pozdrawiam, Monika Wysota

Witam,
bardzo ważne jest to co powoduje te problemy, mogą one być objawem lęku społecznego, niskiego poczucia własnej wartości, warto się tym zająć. Na prawdę są to problemy do przezwyciężenia! Choć mogą wydawać się niezmiernie trudne. Warto skontaktować się z psychologiem. Jest Pani bardzo młoda, być może uczęszcza Pani do szkoły i tam może skorzystać z pomocy psychologa, jeśli nie to może Poradnia Zdrowia Psychicznego byłaby odpowiednim miejscem. Różne przyczyny mogą leżeć u podłoża tych problemów jednak warto się nimi zająć. Być może mogłabym polecić Pani chociaż jakąś lekturę, jednak musiałabym bliżej poznać problem, może się Pani ze mną kontaktować bezpośrednio, na maila. Zapraszam.