Lęk przed zasypianiem u 7-latki

Witam Bardzo martwie sie o moja wnuczke w tym roku skończy 7 lat , wydaje mi sie że jest to problem , wnuczka już w godzinach popołudniowych zaczyna bac sie isc spać ciągle powtarza pytanie jak mam zasnąc ? mama kładzie sie z nią przytula a ona płacze i ciągle pyta jak mam zasnac ,po bardzo długiej chwili zasypia ale gdy tylko sie przebudzi znwu te pytania, prosze o pomoc czy coś wzkazuje na jakieś zaburzenia z góry dziękuje

Witam. Trudno tu cos napisać przez internet. rodzice powinni z dzieckiem udać się na spotkanie do psychologa dzieciecego.
Magdalena Brabec

za malo danych, by konkretnie radzic, diagnozowac... najlepiej skonsultowac sie z terapeuta, ktory ma dosw.w tym zakresie. po przyjrzeniu sie sytuacji rodzinnej i traumom rozwojowym, pomocne moga byc ustawienia systemowe rodzin..powodzenia, pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Czy wnuczka ma jakieś inne niepokojące objawy? Jeśli jest to pojedynczy objaw, może oznaczać, ze dziecko wystraszyło się kiedyś czegoś w trakcie zasypiania, usłyszało coś, co skojarzyło z czymś negatywnym i zaczęło się obawiać (np wypowiedziane w emocjach zdanie: "no i jak Ty teraz zaśniesz?"). Warto z wnuczką porozmawiać, dopytać, nawet kilkakrotnie. Czasem samo wydarzenie jest bardzo odległe w czasie albo wynika ze skojarzenia kilku wydarzeń, które prowadzą do lęku. A wyjaśnienie, zrozumienie może ten lęk zmniejszyć lub też zredukować.