Lęki trenowanie sztuk walki

Trenuję sporty walki i od dłuższego czasu mam problem z obroną, ponieważ zawsze kiedy ma paść uderzenie zamykam oczy i odruchowo uciekam lub macham rękami. Nie mogę się przemóc i przełamać tych lęków i odruchów. Czy jest jakaś metoda obejścia tego problemu?

Jeśli lęki dotyczą także innych sytuacji, to może to być lęk napadowy - trzeba leczyć się u psychiatry. Jeśli tylko w czasie sportu, być może trzeba się przerzucić na inną dyscyplinę.

Witam!

Można spróbować przełamać te problemy samemu prosząc np. kolegę, do którego masz zaufanie, żeby markował ciosy tak, abyś oswoił się z widokiem nadlatującej pięści, stopy, kolana itd - zależnie od dyscypliny ;) Gdy już się oswoisz z tym, kolejnym krokiem mogłyby być lekkie uderzenia i znów trochę czasu na oswojenie. A potem sparring z jasno określonymi wcześniej zasadami: czy można uderzać, jak można uderzać itp, tak, żebyś był przygotowany na to, co się będzie działo. Na tym polega stopniowe przełamywanie lęku.

Gdyby to nie pomogło, to w takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdza się terapia poznawczo-behawioralna. Za pomocą tzw. eksperymentów behawioralnych czy stopniowanej ekspozycji (czyli metody dość podobnej do opisanych przeze mnie powyżej ćwiczeń) można dość szybko przełamać takie lęki.

Pozdrawiam!

Sporty walki są związane z bólem, którego nasz organizm naturalnie pragnie unikać. Znakomita większość zawodników odczuwa podobny lęk na początku swojej drogi. Później także, jednak jest on stopniowo zmniejszany przez doświadczenie. Proponuję porozmawiać z trenerem - opowiedzieć mu o Pana problemie, poprosić o zasugerowanie technik unikania ciosów lub przyjmowania ich tak, aby były jak najmniej odczuwalne. Istnieje niestety ryzyko otrzymania także "pełnowartościowego" ciosu, dlatego też warto byłoby się zastanowić, czy ten sport Panu odpowiada. Istnieją różne formy samych sportów walki, niektóre kładą nacisk na technikę i ogólną sprawność, nie na siłę ciosu (np. pointfighting).

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz