Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Lęki w zatłoczonych miejscach

Witam! Od jakiegos pol roku mam problem mam lęki przed kosciolem nie jezdze busami boje i zle sie czuje w tlumie ludzi i na festynach i w ogole jest strasznie.
ponad rok temu

Jak sobie radzić z kompleksami?

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Niestety, drogą wirtualną nie da się postawić diagnozy, dlatego najlepiej by było, gdyby udała się Pani na konsultację do lekarza psychiatry. Objawy, o których Pani wspomniała, mogą świadczyć o lęku społecznym, socjofobii albo agorafobii. Agorafobia to grupa fobii obejmująca strach przed wyjściem z domu, wejściem do sklepu, przed tłumem i miejscami publicznymi, przed samotnym podróżowaniem pociągiem, autobusem czy samolotem. Częstą cechą agorafobii jest występowanie lęku napadowego (lęku panicznego), któremu towarzyszą objawy somatyczne (dreszcze, poczucie omdlewania, duszności, kołatanie serca, mdłości itp.). Dodatkowymi cechami tego zaburzenia mogą być objawy depresyjne, natręctwa i fobie społeczne. Agorafobicy starają się unikać sytuacji fobicznych, dlatego unikają wyjść z domu i ograniczają kontakty towarzyskie. Jeżeli Pani dolegliwości sprawiają Pani dyskomfort i utrudniają czy wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, zachęcam do jak najszybszej wizyty u psychiatry.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy