Mała ilość węglowodanów w diecie a odchudzanie

Witam. Od kilku miesięcy jem bardzo mało węglowodanów (głównie z warzyw). Ćwiczę 2-3 razy w tygodniu, w tym 2 treningi interwałowe w postaci biegania.Na dodatek spóźnia mi się okres już o miesiąc. Dodam, że od pewnego czasu nie liczę kalorii, jem 3-4 posiłki w ciągu dnia, a moja waga wynosi ok. 53 kg przy 168 cm wzrostu. Mam 17 lat i chciałabym pozbyć się jeszcze kilku centymetrów, ale nie wiem jak to teraz wszystko naprawić. Boję się węglowodanów, tak samo jak kiedyś tłuszczu. Co mogę zrobić?
17 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W pani wieku zaburzenia miesiączkowania (nieregularne cykle mogą się pojawiać ). Nie należy jednak tego bagatelizować. Myślę iż w tym przypadku zaburzenia cyklu spowodowane są nagłą dietą i zaburzeniami z tego wynikającymi. Proponuje powrót do normalnego odżywiania czyli ze zbilansowanymi ilościach składników odżywczych.

Warzywa są głównym źródłem witamin, skłądników odżywczych oraz błonnika. Powinny być obecne praktycznie w każdym posiłku. Mówi się, że tłuszcz spala się w ogniu węglowodanów. Węglowodany są głównym źródłem energii dla człowieka, nie powinna Pani z nich rezygnować. Produkty bogate w węglowodany zawierają również kompleks witamin z grupy B, które pozytywnie oddziałują na układ nerwowy. Przy każdym wysiłku powinny być obecne węglowodany złożone w postaci pełnoziarnistych produktów takich jak makaron, kasza ryż oraz pieczywo, zarówno w diecie nie powinno zabraknąć węglowodanów prostych w postaci owoców czy soków owocowych. Proszę nie bać się spożywania produktów obfitujących w węglowodany. To one dostarczają Pani energii i pozwalają zachować równowagę energetyczną organizmu. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Witam; nie ma się co bać węglowodanów; organizm ludzki potrzebuje zarówno węglowodanów, białka i tłuszczy do tego by odpowiednio funkcjonować. Przez odpowiedni bilans żywienia możemy normalnie funkcjonować, a przez to też nasz układ hormonalny. Tłuszcz jest potrzebny kobietom do prawidłowego przebiegu procesu menstruacji. Jeżeli masz obecnie dietę białkową to tłuszcz już nawet z węglowodanów się nie tworzy w wystarczającej ilości. Po części przez to degradujesz swoje zdrowie. Organizm się broni, na razie to brak okresu; oby z czasem nie pojawiły się gorsze rzeczy. Przy Twoim wzroście wagę i tak masz za małą. I nie patrz na wagę jeżeli chcesz poprawić wygląd. Patrz na kulturystów, z wagi to oni są otyli, a tkanki tłuszczowej np mają tyle co nic Sugeruję zacząć się normalnie odżywiać, w razie czego zgłoś się do specjalisty odnośnie pomocy przy ułożeniu zbilansowanej diety. A na siłowni podejdź do trenera i powiedz co dokładnie chciałabyś jeszcze ze swoim ciałem zrobi; przedstaw mu też problem z odżywianiem i powinien Ci pomóc w ułożeniu odpowiedniego treningu, który pomoże Ci utracić cm bez utraty wagi.