Mam 18 lat i nic mi nie wolno. Co robić?

Witam Chcę opisać swój problem mam 18 lat. Z dziewczyną jestem od 3 lat. Ostatniego czasu, kiedy mojej mamie przestało odpowiadać towarzystwo moje dziewczyny, zaczęła się stawiać - wtedy ja też. I tak zaczęły się kłótnie.

Najbardziej boli mnie to, że moja matka chce mnie zabrać na wakacje kiedy brat dziewczyny ma wesele i jestem wręcz tam honorowym gościem! Cała jej rodzina mówi "jak to fajnie razem będziemy się bawić". Co ja mam zrobić nie chcę jechać na te wakacje! Mam ciągłe awantury i podjeżenia nawet jak się z nią nie spotykam! Matka zabrania mi iść na wesele i z nią się spotykać. Na dodatek mam wracać do domu o 10. lub 10.30 - tak zawsze było! :( Mam dość! Co zrobić !? Były wyprowadzki, przepychanki - nic nie pomaga -  spokojna rozmowa też :(! Musi być po jej myśli!

Twierdzi że jestem na jej utrzymaniu i będę robił co ona mi każe. Potrafi przez godzinę, nawet dwie wyzwać mnie i moją dziewczynę.  Pod jej nieobecność ona nie przychodzi do mnie już od pół roku ale spotykamy się nadal:) I bardzo się kochamy:)

Witam!

Z Twojego listu uderza wzburzenie i bezsilność. Z jednej strony Twoja mama jest Twoim opiekunem i może decydować o tym, co robisz, z kim i kiedy. Jednak po ukończeniu 18 lat jesteś pełnoletni i masz pełnię władzy nad swoim życiem. Możesz się zatem usamodzielnić.

Postaraj się przed tym porozmawiać jeszcze z matką. Spisz sobie wcześniej, co chciałbyś od niej i co możesz dać w zamian, np. będziesz spędzał czas wieczorami poza domem, ale w dzień będziesz zajmował się ogrodem, sprzątał, zmywał naczynia czy wykonywał inne prace domowe. Możesz postarać się negocjować. Zrozum też, że im bardziej wymagasz, tym bardziej matka będzie Ci zabraniać. Powiedz jej, jak się czujesz, że denerwuje Cię jej zachowanie, że Cię nie słucha i nie chce zrozumieć. Jeśli nie będzie słuchała, to napisz do niej list.

Za każdym razem, kiedy mówisz o uczuciach, mów za siebie - "ja czuję się źle, kiedy Ty...". Taka postawa nie ocenia, ale wyraża to, co jest w Tobie. Jeśli takie próby nie pomogą, to postaraj się usamodzielnić. Nie musisz mieć już zgody mamy, żeby sam dorabiać, czy spotykać się z dziewczyną. Teraz to Twój wybór.

Pozdrawiam