Na co wskazują te zachowania u kobiety?

Witam, mam problem w relacji z przyjaciółką dodam na wstępie że zaczęłam terapię i wstępnie z wywiadu wynikło że mam ataki paniki. Otóż moja przyjaciółka z pracy z którą mam bardzo dobry kontakt od jakiegoś czasu obraża się o byle co nawet jeśli ja nie zawiniłam i tak to odbija się na mnie nie wiem co mam robić jak sobie z tym radzić moje lęki nie pozwalają mi skupić się w pracy bo ciągle myślę co zrobić i jak naprawić żeby nie była już zła. Czy to problem jest we mnie że się tym zbytnio przejmuje (póki co nie umiem się nie przejmować) czy to problem jest z nią że na wszystko co nie idzie po jej myśli tak reaguje?
KOBIETA, 31 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry, trudności w relacji z przyjaciółką mogą być dla Pani źródłem dodatkowego stresu, szczególnie w kontekście terapii i ataków paniki. Przede wszystkim warto podkreślić, że troska o relacje z innymi jest naturalna, jednak nie jesteśmy w stanie kontrolować reakcji drugiej strony.

W tej sytuacji wydaje się, że to przyjaciółka reaguje w sposób, który wydaje się nadmierny, może wynikać z wielu powodów, które nie są związane bezpośrednio z Pani zachowaniem. Ważne jest, aby pamiętać, że ma Pani prawo do własnych emocji i nie musi przejmować odpowiedzialności za nastroje innych osób.

Może Pani spróbować porozmawiać z przyjaciółką, wyrażając swoje uczucia i troskę o Waszą relację. Możliwe, że otwarta i asertywna komunikacja pomoże wyjaśnić nieporozumienia. Asertywność nie oznacza agresji – chodzi o wyrażenie swoich uczuć i granic w szacunkowy sposób.

Życzę dużo siły i sukcesów w terapii oraz budowaniu harmonijnych relacji.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.