Na czym polega psychoterapia anorektyka?

Na czym polega psychoterapia anorektyka? Czy psychoterapeuta powinien utwierdzić w przekonaniu pacjenta że jest chory i to psychicznie i że z tego nie wyjdzie, czy starać się podtrzymać na duchu i twierdzić że musi być silny i wyjdzie z tego jak się dobrze postara. Pacjent powinien uwierzyć w siebie w swoje siły i starał się przezwyciężyć samego siebie, to znaczy starał się jeść co zaleci dietetyk.wierzyć, że z tego wyjdzie. i to zadanie psychoterapeuty. Zaznaczam, że chodzi tu o 14-latkę.

Przekonywanie tak młodej osoby do czegokolwiek jest i tak mało istotne. Profesjonalny psychoterapeuta powinien pracować przede wszystkim z rodzicami. I owszem tutaj rodzice powinni uświadomić sobie fakt, że dziecko w anoreksji może umrzeć. Z tego względu kontrolowanie psychoterapeuty nie jest tym, czym powinni się zajmować rodzice. Jest to w pewnym sensie wymiar walki, a nie wspólpracy. Odpowiadając na pytanie konkretnie - dołowanie dziecka nie ma sensu. Zapewnianie dziecka o powrocie do zdrowia jest dawaniem gwarancji bez pokrycia. O wiele lepiej sprawdzi się ludzka empatia i życzliwość.

Witam,
proszę Pani,największy problem jest często właśnie w tym,że to przez powstrzymywanie się od tak silnej potrzeby,jak jedzenie pacjent czuje się niezwykle silny i skontrolowany.To więc z punkktu widzenia jego zdrowia należałoby podważyć.A że jest to b.trudne,bo w przeciwwadze jest brak kontroli nad swoimi popędami,wymaga wielkiej pracy i przygotowywania sesji zgodnie z etapem,na którym ten ktoś jest.Nic więcej nie umiem w tej chwili powiedzieć,gdyż każdy człowiek reaguje i funkcjonuje inaczej i inne "zapory"trzeba usuwać.Pracuje się na rózne sposoby, także przy pomocy technik wyobrażeniowych i hipnotycznych,ale dobrze widziałabym współpracę z rodziną,gdyż mamy do czynienia z dzieckiem i system takiego wieloosobowego działania na pewno jest lepszy.
Pozdrawiam