Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna? 3 lata temu zostałam zgwałcona przez dwoch chłopaków. Mam rozpoznane ptsd, chodzę do psychoterapetki która pracuje w terapi poznawczo-behawioralnej. Czy będę musiała opowiedzieć o tym zdarzeniu??? strasznie sie tego boję, słyszałam że bez przepracowania tej traumy nie naucze sie zyc normalnie Nie ufam nikomu, ciezko mi rozmawiac o traumie, aby nie myslec o koszmarach nocnych zasypiam ze słuchawkami na uszach i muzyką...błagam pomózcie mi

Witam Panią. Obawy związane z powracaniem do tamtego wydarzenia są oczywiste. Nic dziwnego, że się Pani obawia. Polecam rozmowę z psychoterapeutką. Ma Pani prawo pytać o wszystko co dotyczy Pani leczenia. Dzięki temu Pani lęk będzie mniejszy. Proszę zapytać o protokół, metodę, którą w leczeniu objawów PTSD będzie stosowała psychoterapeutka. Proszę pamiętać, że terapia prowadzona przez specjalistę powinna cechować się bezpieczeństwem, które daje Pani możliwość wpływu i kontroli na to co się z Panią dzieje. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Niezaleznie od nurtu terapii dobrze jest otworzyć się i przepracować traumę. Oczywiście zrobi to Pani, gdy poczuje sie Pani gotowa, zbuduje relację i zaufanie do terapeuty.
Psycholog nie tylko wesprze, ale także pomoże poradzić sobie z trauma i wiażącymi się z nią odczuciami i objawami. Pomoże Pani przejść przez to w sposób najbardziej dogodny i łagodny jak to możliwe. Zachęcam do zaangażowanej pracy i budowania relacji w tempie dla Pani właściwym, by czuła się Pani bezpiecznie.