Nadmierna nerwowość u 5-latki

witam serdecznie mam 5letnia córe i jest strasznie nerwowa podam przykład nie pozwala nam otwierać dżwi zapalać światła bo ona chce lierwsza jak zobacze jak się ubiera to rozbiera się i spowrotem ubiera jak rysuje to nie ellno nsm na nia spojżeć bo epada wszał dugo bym mogła tsk opowiadać ale chodzi o to że musi być wszędzie pierwsza nawet jak rozmawiamy to coś powiem a ona na to że ona chciała powiedzieć nawet jak nie wie o co chodzi ma straszne napady szału strasznie krzyczy co robićpozdrawiam

Witam Rozumiem, że takie zachowanie córki trwa już dłuższy czas. Na pewno należy być wobec córki stanowczym, nie dawać się jej manipulować. Państwo jako rodzice powinni się wspierać na wzajem i być zgodnym i wytrwałym wobec postanowień jakie sobie dacie. Niestety jednorazowa odpowiedź może nie pomóc Państwu. Proponuje wizytę u psychologa.

Wiele z opisywanych przez Panią zachowań dziecka jest normalnych i typowych, ale raczej dla dziecka 3-4 letniego. Wydaje się, że dziecko przejęło kontrolę nad Państwem i nie do końca wie, jakie w domu panują zasady. Oczywiście dziecko jest dzieckiem i ma prawo do intensywnego przeżywania emocji, ale jeśli nazywa to Pani "napadami szału" to radziłabym się skonsultować z psychologiem dziecięcym. Pozdrawiam i życzę powodzenia!