Stwierdzenie autyzmu u 5-latka

Witam, mamy synka Dawidka ktory ma 5 lat i zostal u niego stwierdzony autyzm. Przy wiekszosci wizyt w sklepie, zwlaszcza jak jedziemy w trojke, Dawidek proboje na nas wymusic zakup roznych rzeczy. Ciagnie nas do roznych stanowisk (np. z cukierkami) jest przy tym strasznie agresywny i strasznie krzyczy (inni klienci zaczynaja wtedy zwraca na nas uwage, tak jakbysmy robili mu krzywde) Prosimy o porade - jak mamy naczyc go spokojnego chodzenia po sklepie.

Witam. na pewno nie należy dać się sterroryzować synowi. Nagradzać można jak bedzie grzeczny w sklepie i za to mu cos kupic.
Magdalena Brabec

Nie powiem nic nowego- najważniejsza jest konsekwencja. To ona wygasza niepożądane zachowanie. Ilekroć Państwo ulegają, tym bardziej wzmacniają zachowanie, które ostatecznie przecież przynosi dziecku korzyści.
Warto zatem na początek wybierać na zakupy mniejsze sklepy (gdzie jest mniej pokus), ćwiczyć na sklepach, gdzie jest mniej "atrakcji" dla dziecka. Powiedzieć wyraźnie po co idziemy i wyraźnie tez zakomunikować, że nie kupimy nic więcej. Trzymać się tego pomimo protestów dziecka i odnosić do umowy zawartej przed sklepem. Stanowczo, ale w miarę możliwości spokojnie przerywać zachowanie syna i komunikować, że jeśli nie zakończy tego zachowania, wyjdziecie ze sklepu. I tego się trzymać. Ważne jest także, by wytłumaczyć dziecku, co się stało i co ono może czuć, np. "jesteś na mnie zły, bo nie kupiłam Ci lizaka".
I niestety- choć wiem,że to bardzo trudne, a opinia społeczna i "spojrzenia" wcale tego nie ułatwiają- trzeba być w tym konsekwentnym.

Witam. Ciężko jest tak drogą internetową nie znając dziecka coś doradzać. Proszę o radę porosić terapeutę behawioralnego prowadzącego terapię Synka, w jaki sposób radzić sobie z tymi niepożądanymi zachowaniami dziecka w miejscach publicznych. Ponieważ autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, w planie terapii powinno też zostać uwzględnione radzenie sobie z takimi trudnymi zachowaniami. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
To może wymagać sporo wysiłku. Zawsze należy umawiać się, że kupujemy rzeczy z listy. Jeśli nie ma na liście tej rzeczy to nie wkładamy jej do koszyka. Za każdym razem tak samo. Pozwolić mu wkładać do koszyka to co napisane na kartce. Można umówić się na nagrodę za wypełnienie zadań na przykład: lizak przy kasie. To jedna z propozycji może akurat się u Was sprawdzi.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac