Bunt u 5-latki

Witam. Moja corka ma 5 lat I jest bardzo madra i wrazliwa. Problem jest kiedy mamy wyjsc. Chocby nie Wiem ile miala czasu zawsze przed samym wyjsciem jest bunt. Np Ze spodnica nie taka itd. Kilka dni temu szlismy na przedstawienie trzeba bylo wsadzic ja na sile do auta bo jej sie buty nie podobaly a trzeba bylo juz wyjsc, Wszyscy na osiedlu widzieli jak krzywdzimy dziecko zabierajac ja do teatru. Juz nie radzimy sobie I dochodzi do szarpaniny. A nasz mlodszy synek(2latka) to widzi. Pomocy

Pokazywanie swojej odrębności i swojego zdania jest naturalne dla dziecka w tym wieku, choć może być bardzo uciążliwe dla rodziców.
Zachęcam do stawiania granic Małej, nie pozwalania na podobne zachowania poprzez poniesienie ich konsekwencji (np nie jedzie do teatru). Nawet za cenę rezygnacji z jakiejś atrakcji czy utratę czegoś (choć to trudne, ale takie poświęcenie często potem owocuje). Z drugiej strony można dziecku zostawiać wybór w określonym przez nas obszarze np dotyczący ubioru (wybrać kilka rzeczy, które może założyć i niech sama zdecyduje, które to będą). Ważna jest także stanowczość i konsekwencja- każde "złamanie się" uczy dziecko, że ta metoda działa. Takie maluchy świetnie zdają sobie sprawę z tego, kiedy rodzice się spieszą albo im na czymś zależy i wtedy najchętniej i najgorliwiej testują ich możliwości (bo maja większą szanse, że rodzice pod presja warunków zewnętrznych przystaną na ich żądania)

dobrze jest ustalać pewne rzeczy wcześniej (o ile się da) zalecałabym też konsultacje z psychoogiem, podpowie Pani jak unikać pewnych sytuacji i jak sobie w nich radzić