Nadmierna złość i irytacja

Dzień dobry. Piszę do Państwa, ponieważ od jakiegoś czasu mam problem z nadmierną złością i irytacją o wszystko. Zawsze byłam przewrażliwiona na punkcie niektórych dźwięków, ale teraz to jest nie do wytrzymania. Wszystko mnie denerwuje. Myślę, że, jest to ściśle powiązane ze zbliżającą się maturą. Z tego powodu miałam dużo złych myśli. Ale postanowiłam, że przystąpię do niej na luzie. Mimo wszystko wciąż jestem kłębkiem nerwów. Co mogę z tym zrobić?

Witam, skoro "zawsze była Pani przewrażliwiona", to z pewnością wypracowała Pani już jakieś swoje sposoby zarządzania tym stresem i relaksowania się. Proszę się zastanowić co to za sposoby (taniec, muzyka, spacery, sport, czytanie, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia relaksacyjne?) i wprowadzać je częściej i regularniej. Rzeczywiście matura to trudny i bardzo stresujący egzamin - nic dziwnego, że u progu kwietnia zaczyna się Pani czuć gorzej. Jeżeli samopomoc w stresie nie pomoże - może pani zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychoterapeuty. Pozdrawiam.

Wielu maturzystów teraz zgłasza się z podobnymi problemami. Najczęściej związane ze stresem wahania nastroju związane są z trudnością zobaczenia siebie w zbliżającej się przyszłości. Decyzje które są przed maturzystami wydają się trudne ponieważ prowadzą do samodzielnej i nieodwracalnej dorosłości. Tymczasem u progu tworzenia JA samodzielnego często ostateczna wizja szczęśliwej przyszłości jest wręcz niemożliwa, a ostateczne decyzje poparte świadomym wyborem przychodzą dużo później (np. pod wpływem napotkanego autorytetu).
Polecam rozmowę z psychologiem.
Pozdrawiam.