Jak sobie radzić z nadmierną nerwowością?

Witam, jestem bardzo nerwowa i czasem agresywna.Z byle powodu mogę się bardzo zdenerwować.Nie umiem nad tym zapanować.Jak mam sobie z tym poradzić?Są jakieś ćwiczenia które mogą mi pomóc opanowywać się?Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

Jeśli chce spróbować Pani pracować samodzielnie nad tym problemem mogę Pani polecić podręcznik samopomocy "Przezwyciężanie gniewu i drażliwości. Przewodnik samopomocy w oparciu o techniki poznawczo-behawioralne" Williama Davisa. W tym przewodniku znajdzie Pani informacje na temat przyczyn agresji ale też wskazówki, co zrobić, żaby zapanować nad wybuchami złości.
Drażliwość może być jednak oznaką innych problemów. Jeśli zauważa Pani, dodatkowe obszary, które sprawiają Pani trudność np.: ma Pani trudności emocjonalne, obniżoną samoocenę lub obniżony nastrój, trudności w relacjach z innymi wówczas sugerowałabym konsultację z psychoterapeutą z wykształceniem psychologicznym lub z psychiatrą.

Pozdrawiam

Ja też polecam terapię poznawczo-behawioralną, jeśli ma Pani odpowiedniego specjalistę w swojej okolicy (psycholog bądź psychiatra, który ukończył szkołę terapii poznawczo-behawioralnej). Jest to nurt psychoterapii, gdzie pacjent uczy się konkretnych umiejętności, których może używać sam w trakcie i po zakończeniu psychoterapii.
Poza tym Pani objawy mogą się wiązać z różnymi zaburzeniami i dobrze by było, gdyby skonsultowała się Pani z profesjonalistą.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam.
Bardzo dobrze, że zauważa Pani problem. Może Pani skorzystać z rozmowy z psychologiem, by zrozumieć, skąd pojawia się u Pani nadmierna nerwowość.
Pozdrawiam