Napady duszności, ból w klatce piersiowej, napady lęku i strach przed śmiercią po odstawieniu marihuany przez męża

witam,mój mąż od ok 2-3 tyg. ma napady duszności-ból w klatce piersiowej. Bylismy u kardiologa,miał robione zdjęcia rtg klatki i wyniki morfologi krwi,mocz-wszystko ok. Na SOR powiedzieli ze to zapalenie tchawicy,ale po antybiot.nie mineło.Do tego doszły bóle po lewej stronie szyi-podobno to zapalenie węzłów chłonnych od zęba do usunięcia. On ma napady lęku i strach przed śmiercią..od ponad miesiąca odstawił marichuane którą palił od ok 10 lat praktycznie codziennie...czy to ma jakis zwiazek ?

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam, Jesli wszystkie badania mowia, ze jest ok to mamy objawy ataków paniki ktore moga byc zwiazane z paleniem marihuany. Ciekawe czy przed paleniem tez mial podobne stany? W terapii kognitywnej myśle, ze szybko sobie z tym poradzicie.
Przy leczeniu atakow paniki nie zaleca sie zazywania leków, wiec zanim maz zacznie cos brac proponuje wybrac sie do terapeuty poznawczo -behawioralnego.
Powodzenia!!

Witam,
nie chcę poddawać w wątpliwość fizjologicznych przyczyn schorzeń pani męża, jednak te objawy lękowe, mogą być powodem do podjęcia psychoterapii. Nie wiem czy mąż samodzielnie podejmuje próbę dostawienia marihuany, czy pod opieka psychologa, ale jest to z całą pewnością sytuacja stresowa dla niego, i mogą się tutaj pojawić wcześniej tłumione lęki, także i samo odstawienie substancji może mieć pewien wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Warto w tej sytuacji skorzystać z pomocy psychologa, mogą Państwo szukać bezpłatnej pomocy z NFZ, często taką pomoc można znaleźć przy szpitalach z oddziałami psychiatrycznymi. Zachęcam do szukania pomocy psychologa w przejściu przez ten trudny okres. Warto. Pozdrawiam.

Zaburzenia lękowe mogą uaktywnić się w sytuacji odstawienia substancji psychoaktywnych ( w tym narkotyków).
Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa i rozpoczęcia psychoterapii, która jest najlepszą metoda radzenia sobie z zaburzeniami lekowymi, nerwicowymi, także tymi z somatyzacjami (czyli np dusznościami, uczuciem kłucia, drętwienia, sztywnienia, bólu, drżenia itp)