Napady obżarstwa przy cukrzycy - co zrobić, by przestać?

Witam, mam 20 lat, od roku mam zdiagnozowaną cukrzycę I typu. Od tamtego czasu bardzo restrykcyjnie przestrzegam diety cukrzycowej. Lecz od paru miesięcy, co jakiś czas, robię sobie tzw. "wielkie uczty", kupuję wtedy wszystko, czego mi nie wolno (fast-foody, słodycze, białe pieczywo itd.) w dużej ilości i pochłaniam to w bardzo szybkim tempie. Potem mam ogromne wyrzuty sumienia, idę do łazienki i wywołuję wymioty. Nie przejmowałabym się tym, gdyby nie to, że to zdarza mi się coraz częściej i boję się, że mogę zachorować na bulimię...

Mogę już mówić, że mam problem. Jedzenie stało się moją obsesją... Ciągle o nim myślę.To dziwne, ale podczas napadu jedzenia odczuwam jakąś taką ulgę, uczucie szczęścia. Przestrzegam diety, a po paru dniach nie mogę się powstrzymać, by nie zjeść ogromnej ilości jedzenia, poczuć to uczucie przepełnionego żołądka. No a potem ubikacja... Proszę o jakąś radę, o pomoc. Pozdrawiam

20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Cukrzyca jest chorobą, w której dieta ma naprawdę kluczowe znaczenie. U osób chorych na cukrzycę stężenie glukozy może nawet kilkakrotnie przewyższać zalecane poziomy. Dzięki właściwej diecie można zmniejszyć objawy, ale także po prostu lepiej się czuć. Niestety wymaga to dużego poświęcenia, a w przypadku cukrzycy typu 1, liczenia spożywanych kalorii oraz węglowodanów.

Często możemy czuć się ubezwłasnowolnieni chorobą i chcemy jej się przeciwstawić. Jednak lepiej włączyć niektóre produkty okazjonalnie do swojego jadłospisu, niż rygorystycznie zakazywać sobie wszystkiego i organizować "wieczór obżarstwa”. Przez takie napady jedzenia nie tylko narażasz swój organizm na zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, ale zwiększasz ryzyko zachorowania na inne dolegliwości, w tym bulimię.
Tak naprawdę, słodycze czy fast foody, nie są polecane wcale nie w większym stopniu diabetykom niż osobom zdrowym. Jeśli będą one częścią zdrowej diety wraz z aktywnym stylem życia, to jest to do zaakceptowania. W sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością, możesz zaopatrzyć się w specjalne produkty dla diabetyków, w tym także słodycze, np. ciasteczka na bazie amarantusa, otrąb oraz mąki razowej, bez dodatku cukru czy cappucino dla diabetyków. Lepiej od czasu do czasu zjeść coś, na co mamy ochotę niż unikać tego i robić kilkugodzinne napady obżarstwa, a już szczególnie przy współistniejącej cukrzycy.

Pozdrawiam