Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Natrętne myśli dotyczące solipsyzmu

Ostatnio męczy mnie tematyka solipsyzmu. Jest to pogląd nie do obalenia i wg niego nie da się udowodnić tego, że inni ludzie mają taką samą świadomość jak ja czyli jedyny obserwator, którego mogę stwierdzić. Potrafię wyłączać te myśli i o tym nie myśleć ale co jakiś czas mi się to przypomina i boję się, że przez to przestanę kochać ludzi, a to jest wg mnie sensem życia. Chciałbym o tym nie myśleć a jednak się przypomina i nie daje dojść do stałego spokoju.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

ADHD

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Dotyka kilka procent dzieci w młodszym wieku szkolnym, ale może też dotyczyć osób dorosłych. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o ADHD.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice
43 poziom zaufania

Takie natrętne myśli zazwyczaj świadczą o tym, że coś trudnego się przeżywa, coś, na co nie ma się wypracowanego rozwiązania. Prawdopodobnie czuje Pan do ludzi albo wśród ludzi coś co jest na tyle trudne, że wypiera Pan to ze swojej świadomości i wraca to już w zmienionej postaci jako objaw myśli natrętnych.
Może to poczucie osamotnienia, może nie czuje się Pan wystarczająco akceptowany przez innych, a może Panu trudno coś zaakceptować.... Możliwości jest wiele. Polecam omówić to z psychologiem.
Nie wygląda to na poważny problem nerwicowy, ale prawdopodobnie potrzebuje Pan rozwiązać coś w swoich relacjach z ludźmi.

0

Witam,
są to dość złożone kwestie, zdaje się, że w złożonej i jednak dość mało obiektywnej rzeczywistości to własna świadomość jest tym do czego możemy mieć zaufanie i pojawiające się wątpliwości co do realności pozostałych rzeczy są zrozumiałe. Jednak jeśli wydaje się to Panu zbyt uciążliwe i odczuwa Pan natrętność takich myśli, zachęcałabym do konsultacji z psychologiem, zapewne uda się odzyskać równowagę. Pozdrawiam.

Psycholog posiadający specjalizację z psychologii klinicznej oraz neuropsychologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy