Nawyk chrząkania u 19-latki

Witam . Mam problem z ciągłym chrząkaniem od wielu lat, a mam 19. I jest to na zasadzie takie '' hm hm hm hm hm''. Mam wrażenie, że jak tego nie zrobię to śliny nie przełknę i się uduszę. Po prostu muszę. Z nikim o tym nie rozmawiam bo mi wstyd. Jestem praktycznie przekonana, że to na tle nerwowym, bo z czymkolwiek nie idę do lekarza, zawsze słyszę, że to nerwy. Co mam robić? Czy jest na to jakieś lekarstwo? Głupio mi nawet iść z tym do lekarza bo to krępuje mnie.

Dzień dobry. Pisze Pani o swoim przekonaniu, że chrząkanie występuje u Pani na tle nerwowym i też lekarze to potwierdzają. To wskazuje na konieczność skorzystania z pomocy psychologa. Jest to osoba, zajmująca się leczeniem dolegliwości, których podłożem jest stres i nerwy. Dodatkową przesłanką aby skorzystać z takiej pomocy są Pani odczucia związane z dolegliwością - odczuwa Pani wstyd i ma trudności z mówieniem o swoim problemie. Jeśli jeszcze Pani nie była u psychologa zachęcam do rozważenia takiej możliwości.
Agnieszka Lipińska

Witam,
jeśli nie ma przyczyn medycznych, nawyk chrząkania z dużym prawdopodobieństwem wiąże się z czynnikami psychicznymi tj. nadmierne napięcie, czy stres. Z tego względu aby poradzić sobie z takim zachowaniami warto byłoby udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Zaangażowanie się w oddziaływania terapeutyczne powinno z czasem zmniejszyć doświadczane trudności i zredukować nawyk. Warto wiedzieć również, że Pani wstyd wynika przede wszystkim z Pani obaw. Specjaliści nie zajmują się oceną, a przede wszystkim krytyką doświadczanych przez pacjentów trudności.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Jest na to "lekarstwo" i jest nim spotkanie z psychologiem. Polecam zgłosić się do psychologa poznawczo-behawioralnego. Pozdrawiam