Dzień dobry!
Nie wspomina Pani, na podstawie jakiej diagnozy mąż jest leczony psychiatrycznie. Obok przyjmowania leków, drogą zmiany zachowań, jest także podjęcie psychoterapii.
Pozdrawiam!
Witam,
nie bez znaczenia jest kilka kwestii, od kiedy mąż zażywa leki, na ich zadziałanie trzeba poczekać minimum 3-4 tygodnie. Z doborem leczenia farmakologicznego także rożnie bywa, czasem trzeba nieco czasu, żeby ustalić właściwe i nie za pierwszą próba się udaje. Więc w sumie bywa i tak, ze na właściwe dobranie leczenia potrzeba nieco czasu. Jednak zdaje się, że w Państwa przypadku inna kwestia jest nieco ważniejsza nawet. Leki mogą zadziałać na objawy jednak to co kryje się bardziej u ich podstaw być może nadal pozostaje nierozwiązane. Pewne sposoby postrzegania świata, postawy, schematy myślenia, wzorce relacji oraz wiele innych kwestii w tymi relacjami związanych, to np. czego poprzez te relacje oczekujemy. Z tego względu zwykle niemal z automatu zaleca się psychoterapię. Myślę, ze w Państwa przypadku dobrym rozwiązaniem byłaby terapia małżeństw. Warto pomyśleć o niej, żeby zadbać o jakość swojego życia, męża oraz państwa związku. Leczenie męża, leczenie farmakologiczne jest w wielu sytuacjach niezwykle ważne, jednak zachęcałabym do wyjścia poza to, widzenia i rozwiązywania problemu szerzej. Pozdrawiam.
Witam Panią serdecznie. Nie pisze Pani z jakiego powodu Pani mąż jest leczony psychiatrycznie, nie wiem jaką ma diagnozę, jakie leki zażywa. Sądzę jednak, że problem jest dosyć poważny i na pewno nie jest Pani łatwo żyć w takim związku. Radziłabym więc, żeby Pani podjęła własną psychoterapię. Leczenie takie pomogłoby Pani zrozumieć własne emocje, uporządkować je, poobserwować Państwa związek i zastanowić co Pani może i chce zmieniać, żeby żyć lepiej. Podczas procesu terapii dowie się Pani również z jakich wewnętrznych powodów jest Pani w relacji z właśnie tak trudnym człowiekiem. Wiedza taka zaś jest początkiem do dokonywania ewentualnych zmian. Jeżeli zaś chodzi o samą psychoterapię to wyróżniamy wiele jej metod. Ja polecam szczególnie psychoterapię psychodynamiczną lub analityczną, które pozwalają nam odkrywać przyczyny naszych problemów i trudności. Proszę poszukać doświadczonego psychologa - psychoterapeuty i zrobić to dla siebie. Ja życzę powodzenia. Małgorzata Danielewicz
Zachęcam do skorzystania z psychoterapii małżeńskiej. Przepracowanie trudności, wspólne przyjrzenia się możliwościom zmiany w relacji, odnalezienia siebie na nowo powinno pomóc.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mąż zdradził, pomimo że zaprzecza? – odpowiada Mgr Małgorzata Kiwilsza
- Jak mogę pomóc mężowi, który cierpi na depresję? – odpowiada Magdalena Pikulska
- Obojętność partnera i pretensje – odpowiada Mgr Katarzyna Schilf
- Co zrobić, aby mąż poświęcał mi więcej czasu? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy stosowanie tych leków psychotropowych jednocześnie jest bezpieczne? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Myśli o byłym chłopaku pomimo związku małżeńskiego – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Brak ustąpienia objawów depresji pomimo leczenia – odpowiada Dr n. med. Justyna Holka-Pokorska
- Problemy z erekcją u partnera a stosowanie leków na nadciśnienie – odpowiada Lek. Jerzy Więznowski
- Dlaczego mąż chce odejść? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Diagnoza schizofrenii i stosowanie leków – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
artykuły
Pomoc psychologiczna w związku z epidemią koronowiursa. Nasi eksperci czekają na Twoje pytania
Rozwijająca się epidemia koronawirusa przyczyniła
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Depresja po miłości. Co roku 1200 Polaków chce się zabić po rozstaniu
Co trzecia podejmowana w Polsce próba samobójcza p